Návraty do minulosti

Ján Jesenius pro první veřejnou pitvu získal tělo od kata Mydláře. Slavný kat paradoxně ukončil i jeho život

Návraty do minulosti

Ján Jesenius pro první veřejnou pitvu získal tělo od kata Mydláře. Slavný kat paradoxně ukončil i jeho život
Ján Jesenius

Rádio vašeho kraje

Lékař Ján Jesenius, nazývaný též Jesenský, pocházel ze slovenského zemanského rodu. Vystudoval filozofii a medicínu v Německu a v Itálii, byl významným lékařem, učitelem lékařství a autorem mnoha lékařských spisů.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti. Významné události, osobnosti a vynálezy naší historie. Ján je senior. Lékař Ján Jesenský, už nazývaný též Jesenský, pocházel ze slovenského zemanského rodu. Vystudoval filozofii a medicínu v Německu a v Itálii. Byl významným lékařem, učitelem lékařství a autorem mnoha lékařských spisů. Na pozvání Tychona Brahe, dvorního astrologa císaře Rudolfa druhého, je sem - přijel na císařský dvůr a osmého až 12. června 1600 zde provedl první veřejnou pitvu v Praze. Doprovodil i odbornou přednáškou, kterou posléze vydal tiskem. Přihlíželo ji na 5000 zvědavců. Nebožtíka vhodného k pitvání získal od kata Jana Mydláře. A paradoxně to byl právě tento slavný kat, kdo ukončil lékařů v život, je sen - se totiž stal dvorním lékařem císaře Rudolfa druhého, rektorem Univerzity Karlovy a začal se také zajímat.

  • O politiku. Spolu s dalšími pány se postavil do čela stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře, když bylo povstání potlačeno, ho obvinili z urážky majestátu a skončil na popravišti spolu s dalšími 26 účastníky povstání českých stavů. Jeseniovy nejprve vyřízl jazyk a teprve potom usekl hlavu. Ta pak byla na 10 let spolu s dalšími hlavami vystavena pro výstrahu na Staroměstské věži.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají