Návraty do minulosti

František Kupka stál za vznikem orfismu, byl průkopníkem abstraktního malířství. Ovlivnil další generace umělců

Návraty do minulosti

František Kupka stál za vznikem orfismu, byl průkopníkem abstraktního malířství. Ovlivnil další generace umělců
František Kupka, autoportrét

Rádio vašeho kraje

František Kupka byl český malíř, grafik a ilustrátor, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Narodil se v roce 1871 v Opočně.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • František Kupka. František Kupka byl český malíř, grafik a ilustrátor, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Narodil se v roce 1871 v Opočně. Po studiích na výtvarných akademiích v Praze a ve Vídni z roku 1895 přestěhoval do Paříže, kde se zaměřil na karikaturu a ilustraci. Ve Francii pak prožil převážnou část života. Jeho vztah k hudbě a kubismu stál za vznikem nového výtvarného směru orfismu, tedy směru, který přibližoval malířství jiným uměním, hlavně hudbě. Mezi jeho nejznámější díla patří například modrý a červený Prométheus, klávesy piana nebo stvoření. Kupka byl průkopníkem abstraktního malířství a jeho dílo mělo velký vliv na další generace světových umělců. Roku 957, krátce před smrtí, byl za svou práci vyznamenán francouzským řádem čestné legie. Protože byl František Kupka představitelem prvorepublikové avantgardy a žil v zahraničí, byl v totalitním Československu opomíjen. O zachování jeho odkazu ve světě a později i u nás se velkou měrou zasloužila mecenáška umění Meda Mládková.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu