Návraty do minulosti

Edvard Beneš žil pro ideu silného, nezávislého a svobodného Československa. Ta se mu dvakrát zhroutila

Návraty do minulosti

Edvard Beneš žil pro ideu silného, nezávislého a svobodného Československa. Ta se mu dvakrát zhroutila
Edvard Beneš v rozhlasovém studiu (24. 12. 1937)

Rádio vašeho kraje

Muž přezdívaný prezident budovatel se narodil 28. května 1884 v Kožlanech do rolnické rodiny. Po studiích práv a filozofie se brzy aktivně zapojil do politiky a během první světové války byl jednou z hlavních osobností českého odboje.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Edvard Beneš, muž přezdívaný prezident budovatel, se narodil 28. května 1884 v Kožlanech do rolnické rodiny. Po studiích práv a filozofie se brzy aktivně zapojil do politiky a během první světové války byl jednou z hlavních osobností českého odboje. Po vzniku Československa byl klíčovým vyjednavačem na mírové konferenci ve Versailles a následně pevně uchopil otěže ministerstva zahraničí. I když mohl působit trochu škrobeně, měl rád sport a s manželkou Hanou rád hrál tenis nebo jezdil lyžovat. V mládí hrál dokonce fotbal za pražskou Slavii. Edvard Beneš žil pro ideu silného, nezávislého a svobodného Československa. Dvakrát se tato jeho idea prakticky zhroutil a v září 1938 a na jaře 948 poprvé ještě měl dost sil na to, aby v anglickém exilu několik let soustavně pracoval na poválečné obnově Československa a v květnu 945 se vítězoslavně vrátil do osvobozené Prahy. Na zvládnutí politické krize v únoru 1948 už však sílu neměl. Když moc v zemi uchvátili komunisté, stáhl se do ústraní a v červnu abdikoval. Poslední měsíce strávil s podlomeným zdravím v Sezimově Ústí, kde třetího září 1948.

  • Zemřel. Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají