Návraty do minulosti

Alžběta Pomořanská porodila Karlovi IV. šest dětí. Byla velmi zbožná a měla neobyčejnou sílu. Podle pověsti uměla ohýbat podkovy

Návraty do minulosti

Alžběta Pomořanská porodila Karlovi IV. šest dětí. Byla velmi zbožná a měla neobyčejnou sílu. Podle pověsti uměla ohýbat podkovy
Alžběta Pomořanská, Karel IV.

Rádio vašeho kraje

Ze čtyř žen císaře Karla IV. je pravděpodobně nejznámější ta poslední, Alžběta, nebo také Eliška, Pomořanská. Narodila se v roce 1346 nebo 1347 do rodiny pomořanského vévody a dcery polského krále Kazimíra Velkého. Když si brala o zhruba 30 let staršího Karla, bylo jí teprve 16.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Alžběta Pomořanská. Ze čtyř žen císaře Karla IV. je pravděpodobně nejznámější ta poslední Alžběta nebo také Eliška Pomořanská. Narodila se v roce 1346 nebo 1347 do rodiny pomořanského vévody a dcery polského krále Kazimíra velkého.

  • Když si brala o zhruba 30 let staršího Karla, bylo jí teprve 16. Jako všechna Karlova manželství, i toto bylo sjednáno z politických důvodů. Apod. jako ostatní i toto bylo harmonické. Jediným jablkem sváru byly vztahy mezi potomky, nevlastními sourozenci. Karel upřednostňoval nejstaršího syna Václava. I z tohoto důvodu byla Alžběta korunována královnou až tři dny poté, co byl dvouletý Václav korunován českým králem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají