Návraty do minulosti

14 metrů vysoký Mariánský sloup na Staroměstském náměstí musel padnout jako symbol

Návraty do minulosti

14 metrů vysoký Mariánský sloup na Staroměstském náměstí musel padnout jako symbol
Mariánský sloup v Praze na Staroměstském náměstí

Rádio vašeho kraje

Na podzim roku 1648 vrcholila Třicetiletá válka. Švédové drancovali Prahu, obráncům tak nezbývalo, než se modlit k Panně Marii a prosit o zázrak. A ten se skutečně stal.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Na podzim roku 1648 vrcholila třicetiletá válka. Švédové drancovali Prahu. Obráncům tak nezbývalo, než se modlit k Panně Marii a prosit o zázrak. A ten se skutečně staly. Pražené své město před mnohem silnějším nepřítelem uhájili. Jako výraz vděčnosti dali své ochránkyní postavit sloup v centru města na staroměstském rynku. Byl vysoký bezmála 14 m a nesl dvoumetrovou pozlacenou sochu Panny Marie, stojící na přemoženém drakovi, symbolu zla. V neděli třetího listopadu 918 byl na Bílou Horu svolán tábor lidu. Na zpáteční cestě se rozvášněný dav vedený pražským bohémem Frantou Sauerem vydal na Staroměstské náměstí. Ze Žižkova se k nim připojil objednaný hasičský vůz tažený koňmi. Dny staroměstského mariánského sloupu byly sečteny. Na jeho stavbu totiž částečně přispěl i císař, a tak sloup padl coby symbol 300 let trvající habsburské nadvlády. Proti nesmyslnosti tohoto činu se marně stavěli prostí občané i pražští intelektuálové. Fragmenty sloupu jsou k vidění v lapidáriu Národního muzea a od roku 2020 stojí na Staroměstském náměstí jeho replika.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu