Natura

Udržitelný život chceme přeměnit v mainstream, říká zakladatel Envirofestu Hanko

Natura

Udržitelný život chceme přeměnit v mainstream, říká zakladatel Envirofestu Hanko
životní prostředí

Plus

Co vás napadne, když se řekne udržitelný rozvoj? Některé nic, jiní si řeknou, že už se z toho stává klišé. A pak jsou ti, pro které jsou naopak slova jako udržitelnost a udržitelný život natolik zásadní, že se rozhodnou uspořádat festival.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A s napadne když se řekne udržitelný rozvoj, některé nenapadne nic, jiní si řeknou, že už se z tohoto často skloňovaného dvou sólových stává klišé. A pak jsou ti, pro které jsou slova jako udržitelnost a udržitelný život natolik zásadní, že se rozhodnou na tato témata uspořádat festival environmentalisty, jediný festival u nás věnujících se ekologii a environmentální o světě a pořádají ho lidé, kteří nejsou profesí ekologové, ale chtějí motivovat veřejnost k udržitelnějšímu způsobu života a prostřednictvím hudby, inspirativních setkání a workshopů ukázat, že udržitelný život má smysl a změnit ho v mainstream. Zdá se vám to nerealizovatelné nebo přímo bláznivé? Na enviromentální do Dolních Kounic u Brna jsem se vypravila a zjistila, že to možné je a navíc zajímavé, příjemné i účinné. A právě o ten vyrostl Festu bude dnešní in natura přínosný. Poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Na tu.

  • Spojovat lidi, kterým není jedno, co se s naší planetou děje. To je hlavní motto organizátorů Festu v čele se Zbyňkem Hankem, který se původně věnuje hudbě, ale ekologie ho vždy velmi zajímal, a proto se také před třemi lety vypravil na první demonstrace po otrávení řeky Bečvy, protože mu to nebylo jedno, přestože bydlí v Brně a ekologická havárie na Valašsku by ho vlastně nemusela zajímat. A tam se také celá myšlenka n virové s tou zrodila. Festival se od té doby každý rok koná na jiném místě. Letos v magickém prostředí Dolních Kounic u Brna, v místě proslulém klášterem Rose a celý neboli růže nebes. Tam se po celý minulý víkend sjížděli aktivisté, přednášející, farmáři, ale i hudebníci a zpěváci a především lidé, kterým osud naší přírody a planety není lhostejný, což bylo vidět už při pátečním slavnostním zahájení, na němž byla připomenuta i řeka Bečva, která environmentalistu dala za vznik.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají