Natura

Přírodu nechráníme – a filmy o ní netočíme – kvůli ní, ale především kvůli sobě

Natura

Přírodu nechráníme – a filmy o ní netočíme – kvůli ní, ale především kvůli sobě
Matka země, ekologie v divadlech (ilustrační foto)

Plus

V Brně proběhl minulý týden už 49. ročník mezinárodního festivalu filmů s ekologickou tematikou Ekofilm. Je to nejstarší a také největší festival svého druhu na světě, jezdí na něj tvůrci ze všech koutů zeměkoule a snaží se přijít na to, jak lidstvo přimět, aby nad otázkou životního prostředí – a naší rolí a budoucností v něm – začalo víc přemýšlet.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je říjen, čas festivalu a jeden z nich se věnuje i naší planetě a životnímu prostředí. V Brně minulý týden proběhl už 49. ročník mezinárodního festivalu filmů s ekologickou tématikou eko film. Je to nejstarší a také největší festival svého druhu na světě. Jezdí na něj tvůrci ze všech koutů zeměkoule a všichni se snaží přijít na to, jak lidstvo přimět, aby nad otázkou životního prostředí a naší role a budoucnosti v něm začalo víc přemýšlet. Je ale film stále ještě médiem dostatečně silným na takový úkol. Oslovila jsem čtyři muže s filmem bytostně spjaté prezidenta festivalu a biologa, režiséra a cestovatele, kameramana a pedagoga a také ministra životního prostředí. A jejich názory uslyšíte v následujících minutách. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Na tu.

  • Samozřejmě by nebylo festivalu eko film bez jeho prezidenta, jímž je už devět let Ladislav Miko. Muž, který je zároveň vládním zmocněncem pro biodiverzitu, ale zároveň ho známe i ze struktur EU, Evropské komise apod.. Prostě muž nám známý. Dobrý den. Dobrý den. Nejprve se ohlédněme za jako filmem. On bude mít příští rok 50 let. Co je to vlastně za festival a co dokázal přinést nejenom naší kultuře, ale zároveň také šíření nějakého ekologického environmentálního povědomí.

Ostatní také poslouchají