Natura

Jeden Čech za rok vyprodukuje půl tuny odpadu. Co se s ním pak děje?

Natura

Jeden Čech za rok vyprodukuje půl tuny odpadu. Co se s ním pak děje?
Přeplněné kontejnery na tříděný odpad

Plus

Česká republika je unikát: jsme jedinou zemí Evropy, kde si svoz odpadů zajišťuje každá obec i město po svém a jinak, takže je zázrak, že se při naší roční produkci 500 kg odpadků na osobu netopíme ve špíně.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Já se to učitelů, ozbrojených sil, policistů, zdravotníků nebo záchranářů. Ti všichni se měli nechat očkovat průběhu roku a tento týden vypršela lhůta, do které měli vysvětlit, proč tak případně neučinili. Neočkované teď čeká pokuta ve výši 100 eur, to je v přepočtu 2437 korun. Italské úřady už začaly posílat lidem upozorněním. Itálie byla jedním z prvních evropských států, který přistoupil v rámci pandemie koronaviru k povinné vakcinaci, i když pouze určitých skupin. Třeba Rakousko zavedlo na krátkou chvíli celoplošné povinné očkování, tamní úřady ale nařízení nikdy nezačaly vymáhat. Pavlína Nečásková.

  • ČRo. Venezuelská vláda obnovila spolupráci s americkou ropnou společností Chevron a ta teď může v zemi s největšími zásobami ropy na světě opět začít těžit. Podpis nového kontraktu představuje velký obrat ve vztazích Spojených států a Venezuely. Ještě na začátku roku 2020 třeba Washington vypsal na hlavu venezuelského vůdce Nicoláse Madura odměnu 15 milionů dolarů. Američané navíc na Venezuelu pod jeho nadvládou uvalili ropné sankce. Vše ale změnila válka na Ukrajině a s tím spojená krize v energetickém sektoru.

  • Policisté dostali od lidí desítky tipů k neobjasněným případům, které zveřejnili ve svém kalendáři. Letos poprvé ho poslali i do všech věznic v Česku. Doufali, že se dozví více informací o nevyřešených vraždách nebo pohřešovaných lidech a podařily se jim otevřít tři případy. Které to jsou, nechtěl Ondřej Moravčík z Policejního prezidia komentovat.

Ostatní také poslouchají