Náš host

Tlak vám může pomoci zvednout černý nebo zelený čaj

Náš host

Tlak vám může pomoci zvednout černý nebo zelený čaj
Čaj, skořice, konvice, chřipka, nachlazení, prevence, horký nápoj, zima, ilustrační foto

Plzeň

O vysokém a nízkém krevním tlaku byla řeč v poradně zdravé výživy s dietní sestrou Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslavou Kreuzbergovou.
Stanislav Jurík

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 10 hodin a 11 minut. Naším dnešním dopoledním hostem je v poradně Jaroslava Kreuzberg vlády.

  • K ní se stala. Dobrý den. Dobrý den. Vítejte. My jsme dneska to téma přizpůsobili počasí, které probíhá tento týden. A tlak nahoru a dolů. Ano, je to tak a mnozí lidé, hlavně tedy pokles tlaku vnímají velmi velmi nepěkně, když to řeknu úplně česky. Možná bychom měli začít těmi příznaky nízkého a vysokého tlaku. Jak to na sobě člověk pozná? Na pozná teda. Možná úplně objektivní je, když si pořídíte tonometr, ať už takový ten stolní, anebo existuje tonometr na ruku, kterou, který kupříkladu já s sebou vozím na cesty, abych věděla, jak se nám k situaci postavit, protože někdy jsou ty příznaky špatně rozeznatelné a člověk zbytečně propadne panice mezi námi. Nízký tlak není tak nebezpečný, nebo v jeden čas se uvádělo, že vůbec není nebezpečný, ale je mák při něm člověk špatné pocity. Za prvé. Za druhé může omdlít a může se uhodit. Můžeš něco zlomit, zejména starší člověk. Ale vysoký tlak, to je opravdu nebezpečná věc, protože když si pěstujeme vysoký krevní tlak, což je vlastně když se krev vyhání ze srdce do celého těla. Jeho tomu se říká systola a ten dolní, co je nižší, ten tlak, k tomu se říká diastola. A takže ten vysoký tak člověka ohrožuje, že může mít infarkt, mrtvici nebo jiné velmi nepříjemné choroby. Ale jinak ten vysoký tlak jste se ptal na příznaky, tak dlouhodobě otoky končetin způsobuje bolesti hlavy, závratě, nadměrné pocení, únava, tlak na hrudi, poruchy spánku, krvácení z nosu, poruchy vidění. Takže ona nás nijak varuje. Ale stejně když máme nějaký takový příznaky, tak abychom nepropadli panice, nebáli se, tak je dobré, když si ho změříme na tomto. No metrům. V podstatě je to snadný. Tam zmáčkneme puntík.

  • A nasadíme manžetu. Teda, ta zmáčkneme puntík a ono nám to ukaž. A teď už jsem viděl reklamy, že chytrý telefon při toto umí. Přidáme.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají