Náš host

Kruté běsnění během křišťálové noci se nevyhnulo ani Karlovým Varům

Náš host

Kruté běsnění během křišťálové noci se nevyhnulo ani Karlovým Varům
Jana Novotná a Chaim Kočí z Židovské obce Karlovy Vary

Plzeň

Křišťálová noc - blyštivý název pro jednu z nejděsivějších událostí minulého století. Proč se odehrála, co bylo její příčinou? Kdo se jí zúčastnil a jak probíhala na západě Čech? Nejen o tomto židovském pogromu přišli k nám do studia vyprávět Chaim Kočí a Jana Novotná z Židovské obce Karlovy Vary. 
Andrea Vajnar, Pavlína Kyselová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Příjemné dopoledne. Je devátého listopadu a právě dnes v noci uplyne 80 let od děsivé události, která se odehrála nejen Německo, ale také zde v Sudetech. A tématem dnešního rozhovoru je křišťálová noc, a proto mými hosty jsou Chaim Kočí a Jana Novotná z židovské obce Karlovy Vary. Já vás zdravím a pěkný den. Dobrý den.

  • Dobrý den. Pojďme si ještě na začátek popsat, co se tehdy stalo. Proč se vlastně této noci říká křišťálová? Tak honosně by se dalo říct.

  • No, tento velmi poetický název velmi tragické události vznikl na pozadí atentátu na Col a v tom rád a v Paříži, kterého postřelil židovský sedmnáctiletý mladík, a to vlastně vzbudilo velikou akci namířenou proti Židům, která byla v té době už přepravená. Po květnových volbách 38 ty protižidovské nálady sílily, ale po tomto atentátu všechny říšské noviny a periodika informovala velmi protižidovským způsobem o těchto událostech. A když říšský konzul zemřel devátého listopadu, tak vlastně vše již bylo připraveno k tomu, aby propukla tzv. krystal na chce. Tento poetický název je velmi symbolický, protože zobrazuje střepy z výloh a domovů židovských majitelů.