Medailonky nominovaných osobností

Tatiana Dyková Vilhelmová (4/10)

Medailonky nominovaných osobností

Tatiana Dyková Vilhelmová (4/10)
dykova_nominace_2100x1400.png

mujRozhlas

Neexistuje snad žádná role, kterou by Tatiana Dyková Vilhelmová neuměla zahrát. Její znělý hlas za rozhlasovým mikrofonem pokaždé rozehraje herecký koncert. Rozhlasové publikum okouzlila například jako Janthe ve hře Franze Grillparzera Vlny moře a lásky pojednávající o tragédii jednoho milostného vztahu, ale i jako protivná a prostořeká služka Katka v dramatizaci povídky Dcerušky nebožtíka pana plukovníka od Katherine Mansfieldové. Jedním z jejích posledních úspěchů roli vdovy Raněvské v Čechovově Višňovém sadu v režii Aleše Vrzáka.

Tatiana Dyková Vilhelmová (1978) s rozhlasem spolupracuje od konce devadesátých let, výraznější role však přišly až v novém tisíciletí. V roce 2004 se poprvé dočkala nominace v anketě Neviditelný herec, a to za roli v původní rozhlasové hře Lomeno 0049. Hrála tu roli dívky, která se ocitne v psychiatrické léčebně a její identita je postupně čím dál nejasnější. Příběh posluchačům odhaluje, jak křehké jsou identity nás všech. V roce 2008 se v posluchačské anketě objevila znovu, tentokrát za roli Andrey ve hře Vykřičené domy, která získala cenu na festivalu Prix Bohemia Radio. V tomto křehkém příběhu dvou životních outsiderů hraje opuštěnou bývalou rosničku a zpěvačku, která kvůli nemoci hledá výpomoc v domácnosti. Moderní ženu s komplikovaným osudem ztvárnila také v norské hře Blizkabytost.com z roku 2011, kde představuje neúspěšnou herečku, která přes den hraje v dětském koutku oslíka Ijáčka a po večerech navštěvuje internetovou seznamku, kde se snaží najít pravou lásku.

Tatiana Dyková Vilhelmová se však ve svém rozhlasovém působení neomezuje jen na postavy ze současnosti. V roce 2018 ztvárnila ve hře inspirované rozhlasovou historií Včera, dne 20. srpna redaktorku Československého rozhlasu, která se spolu s několika techniky a kolegou redaktorem snaží udržet nezávislé vysílání i po obsazení rozhlasu sovětskými vojáky. V Prusově románu Faraon odehrávajícím se v dobách starověkého Egypta jsme ji mohli slyšet jako kněžku bohyně Ištar. Načetla také Ezopovy bajky a několikrát se objevila v dětském pořadu Ostrov, kde rostou housle.

 

Pro Tatianu Dykovou Vilhelmovou můžete hlasovat zde

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají