Přejít k hlavnímu obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé

Jan Sedmidubský

Jan Sedmidubský

Vystudoval filmovou vědu na FFUK v Praze. V letech 1998 až 2002 hlasatel a režisér pořadu Svobodné Evropy Události a názory.

Od roku 2002 působil jako redaktor na stanici Český rozhlas 6. V letech 2006 - 2008 vedoucí redakce publicistiky a dokumentu. Autorsky připravoval a moderoval pořady Osobnosti evropské politické scény, Člověk a trh, Člověk a reklama, Hovory v souvislostech, Hovory o hledání, podílel se na vzniku pořadu Hovory o rodině.

Jako dramaturg stál u zrodu pořadů Českého rozhlasu 6 Portréty a Téma (Politický dokument). Pro Český rozhlas 6 a další stanice Českého rozhlasu natočil několik desítek rozhlasových dokumentů. Autorsky a jako dramaturg se podílel na vzniku dokumentárních řad k 60. výročí konce 2. světové války, cyklů Politické vraždy, které změnily svět, Vzkazy 20. století a Osudové osmičky. Byl autorem dokumentárního cyklu Ozvěny normalizace (2007).

S komentátorem a publicistou Jiřím Ješem natočil čtyřdílný publicisticko - dokumentární cyklus Hudba v politice – politika v hudbě. Od roku 2006 do roku 2013 moderoval kontaktní pořad Volejte Šestku, živou diskusi s posluchači na aktuální politická a společenská témata.

V roce 2007 získal na festivalu Prix Bohemia Radio národní cenu za pořad Husáku, proč? (aneb Příběh Marty Kubišové) a v roce 2013 na tomtéž festivalu obdržel 2. cenu za rozhlasový dokument Pavel Tigrid: Velím si sám.

V současnosti na stanici Český rozhlas Plus dramaturgicky vede programovou řadu Portréty http://www.rozhlas.cz/plus/portrety a Archiv Plus http://www.rozhlas.cz/plus/archivplus


Výběr z rozhlasových dokumentů:
2006 – čtyřdílný cyklus Rozhlasových dokumentů o historii Rádia Svobodná Evropa
2007 – Ozvěny normalizace - sedmidílný cyklus rozhlasových dokumentů
2009 Příběh Bedřicha UtitzeOdkaz Velké deprese a náš Nový úděl (dokument o finanční krizi 2008) Dubnové plénum 1969 - jak instalovat šéfa Spílání publiku aneb žánrový obrázek z pražských Vysočan 31. 5. 1969Druhý Vatikánský koncil (spolu s Michaelou Krčmovou)
2010 Lilia Chalupová – Příběh z LeningraduAldo Moro - vražda ministerského předsedy (spolu s Michaelou Krčmovou)Otcové a děti – dvoudílný dokument o osudech redaktorů Svobodné Evropy, jejichž rodiny byly rozděleny železnou oponou
2012V kraji melancholických ďáblů – dokument o Česko -slovinských kulturních vztazíchDvacet let po rozvodu (a co dál…?) - dokument k 20. výročí rozdělení Československa
2013 Pohádka o soše a mumii (dokument o Stalinově pomníku a Gottwaldově mauzoleu v Praze (spolu s Pavlem Hlavatým)
2014 Pavel Tigrid – Velím si sám (účast na International Feature Conference Lublin 2015)Svoboda bez demokracie – demokracie bez svobody?
2015 Tedy dobře, vyřízeno! (účast na Prix Europa 2015)Karel Ančerl – Hudbou navzdory Sny valašského Edisona

Kontakt: jan.sedmidubsky@rozhlas.cz