Leonardo Plus

Václav Cílek o svaté Ludmile: Je to merlinovská žena mezi křesťanstvím a pohanstvím. A taky babička

Leonardo Plus

Václav Cílek o svaté Ludmile: Je to merlinovská žena mezi křesťanstvím a pohanstvím. A taky babička
Svatý Václav a svatá Ludmila. Vitráž v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Olomouci

Plus

V kdysi rozsáhlém hradišti Tetín byla zavražděna první česká světice, svatá Ludmila. A žil tam také  Václav Hájek z Libočan, autor Kroniky české, která nejen Ludmilu vepsala do kolektivní paměti Čechů. „Hájek sice fabuloval, ale zároveň uvádí historické údaje, které jinde uvedeny nejsou. Vytváří tak modernější českou identitu. Jeho Kroniku s obrovským zájmem a dojetím četl nejen Karel Hynek Mácha,“ připomíná geolog Václav Cílek. 
Tereza Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Od umučení svaté Ludmily uplyne zakrátko přesně 1100 let, což je ideální příležitost vypravit se tedy alespoň pomyslně na Tetín, kde byla tato první česká světice zavražděna. Tetín ale není jen místo spjaté s touto událostí. Táhne to jsem i biologie, speleology, historiky, literární vědce anebo poutníky. Těžko bychom na našem území hledali místo s podobnou koncentrací přírodních, archeologických a mýtických památek. Na místní vysokou skálu nad řekou berunkou nás v následující hodině zavede hlavní host dnešního pořadu Václav Cílek. Dobrý den.

  • Dobrý den. Od mikrofonu zdraví Tereza Hrstková.

  • Leonardo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají