Laboratoř

Není cholesterol, jako cholesterol, potvrdili vědci. Doporučují jedno vejce denně

Laboratoř

Není cholesterol, jako cholesterol, potvrdili vědci. Doporučují jedno vejce denně
vejce

Plus

Umírněná konzumace vajec prospívá zdraví, ba dokonce snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí. Souvisí to i s vyšší hladinou konkrétního typu bílkovin, apolipoproteinů. Ty totiž pomáhají čistit cévy od cholesterolu. „V těle máme obrovské množství různých variant cholesterolu a většina z nich má velmi pozitivní účinek,“ říká biochemik Marek Cebecauer.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. V něm dnes budeme probírat, jak mozek reaguje na překvapení, čím se liší komunikace svalů s jinými tkáněmi u mužů a žen? A proč vajíčka prospívají zdraví? Příjemný poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Pozvání do této rozhlasové laboratoře přijaly biochemik Marek chce bestseller. Dobrý den i imunolog Jan Černý. Dobrý den. A herečka Petra Špalková. Dobrý den. Vítám vás všechny. Když mozek reaguje na nějakou nečekanou událost, tak Wille je Nor. Adrenalin, tento přenašeč nervových vzruchů, se podíleli na chování myší, které vede k odměně. Zvláště v situaci, kdy ta odměna nebyla předem jistá. Nor adrenalin putuje do různých částí mozku, včetně frontální části mozkové kůry, která zodpovídá za plánování a další důležité funkce. To, odkud se vylévá? No, adrenalin je tajemné místo uložené hlouběji mozku. Nechám oba odborníky, aby nám osvětlili, proč je toto místo tak podstatné. Jan Černý má slovo na úvod.

  • Jako jedno z mála míst je vidět histologických řezech přímo, aniž bychom museli ten preparát barvit, protože má takový zajímavý odstín modrozelený. A to je dáno tím, co se tam produkuje za euro. Aktivní látku, která již polymery jsem je tenor epilepsií nebo Nor. Adrenalin vytváří modrozelené zbarvení. Na první pohled tam vystupuje s okolní tkáně podobně jako tzv. černé tělísko korporaci g kousek vedle, která produkuje dopamin. Skoro okolností tyto obě dvě látky jsou neuron modulátory, které naladí mozek na nějakou specifickou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají