Laboratoř

Nezdravá strava mění výrobu enzymů v játrech. Může mít větší vliv než léky

Laboratoř

Nezdravá strava mění výrobu enzymů v játrech. Může mít větší vliv než léky
Vegetarián (ilustrační foto)

Plus

Výběr stravy výrazně působí na náš metabolismus. Může na něj působit dokonce víc než léky. To uvádí studie australských vědců v časopisu Cell Metabolism. U myší například doložili, že strava s výrazným přebytkem proteinů snižuje přesnost přepisu dědičné informace, a tím i kvalitu výroby enzymů v játrech.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V jakých situacích se může zdát, že se náš mozek zpožďuje za realitou? Co například ovlivňuje naši mozkovou aktivitu při rozhodování a jaká je souvislost mezi naší trávicí a nervovou soustavu? Tak to jsou tři náměty, které budou předmětem naší dnešní debaty vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • A jsme-li v oboru neurověd, tak tomu odpovídá složení našich dnešních hostů. Ve studiu se mnou jsou prof. hana Burianová dobrý den a doktor Martin Jan Stránský. Dobrý den. A naši společnost dnes doplňuje režisér a herec Petr Svojtka. Dobrý den. Vítám vás. Všechny studie univerzity v kalifornském Berkeley se zabývala tím, co se děje v situacích, kdy se mozek učí. Pokud neregistruje stav nebezpečí, ukládá do paměti jevy na základě srovnání, a to s několikasekundovým zpožděním. Pane doktore, to zpoždění je dáno čím?

Ostatní také poslouchají