Jak to vidí...

Češi nevěří velkým a vzdáleným institucím. Obecní zastupitelstva mají ale dlouhodobě velkou důvěru, říká sociolog Kostelecký

Jak to vidí...

Češi nevěří velkým a vzdáleným institucím. Obecní zastupitelstva mají ale dlouhodobě velkou důvěru, říká sociolog Kostelecký
Tomáš Kostelecký, sociolog

Dvojka

Jak moc věří Češi politikům? A proč obecním zastupitelstvům důvěřují víc? Na otázky odpovídá sociolog Tomáš Kostelecký. Popíše také možná řešení spojená s důchodovou reformou nebo mimořádnou schůzi o dopadech migračního paktu EU.
Jan Burda, Tomáš Kostelecký

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pane docente, mnozí komentátoři kladně kvituji cestu premiéra Petra Fialy z ODS do Spojených států z minulého týdne. Tu premiér podnikl po tom, co obhájil post předsedy své strany a členská základna mohu tedy minimálně na tom kongresu vyjádřila výraznou podporu. Přitom koaliční kabinet z různých seriózních průzkumů popularity a důvěry při vší úctě dlouhodobě nijak slavně nevychází. Jak se to vysvětlit?

  • Já si myslím, že a cesta Petra Fialy do Spojených států úspěchem byla především proto, že se mu podařilo vůbec uskutečnit a že byl pozván k rozhovorech, k rozhovorům s těmi nejvýznamnějšími představiteli, to znamená jak s prezidentem, tak s předsedou sněmovny reprezentantů, což je republikán. Takže mluvil vlastně s oběma těmi reprezentanty, oběma obou těch dvou významných stran a jak moc velký vliv na politiku Spojených států měl? To bych úplně si netroufal odhadovat. Myslím, že až tak moc velký ne. Nicméně samozřejmě mohl tam vnést pohled nějakého člověka, který má zkušenost z východní Evropy, zkušenost okupaci sovětskou armádou a tak mohl přispět do té debaty, protože se to zrovna konalo těsně předtím, než sněmovna reprezentantů hlasovala o tom balíku pomoci vojenské pomoci Ukrajině. A na druhou stranu, a vy jste říkal, že nejsou příliš populární a vláda opravdu není příliš populární. Důvěra ve vládu není příliš vysoká. Není to nějaký extrém. Měli jsme i méně důvěryhodné vlády nebo vlády, kterým věřilo méně lidí, ale je to vláda, která má poměrně nízkou důvěru obyvatel. Není to zas tak úplně neobvyklé. Uprostřed toho volebního období ty vlády zpravidla dělají ty nepopulární věci za začátku, potom už dělají takové populárnější věci, takže se to někdy stává, že se ta důvěra potom zvyšuje. A já jsem se schválně díval na čísla. Dlouhodobé výzkumy Centra pro výzkum veřejného mínění, na které je součástí našeho ústavu. A to ukazuje, že i třeba popularita premiéra Fialy se takto kolísá, že byla vyšší před volbami a potom zase klesla. A v tom mezivolebním období před a mezi těmi předchozími volbami, taky byla poměrně nízká. Takže ještě uvidíme, co se bude dít. Může se to trochu změnit?

  • Já bych k tomu doplnil, že premiéru Fialovi nevěří 79 % lidí. To uvádí nejnovější průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění CVVM zveřejněný začátkem dubna. O čem přesně vlastně tato čísla, taková podobná šetření vypovídají? Co můžeme mezi řádky vyčíst?

Více z pořadu