Jak to vidí...

Jan Kubáček: Komunální volby? Je to vztyčený prst. Voliči politikům jasně ukázali, jak moc naštvaní jsou

Jak to vidí...

Jan Kubáček: Komunální volby? Je to vztyčený prst. Voliči politikům jasně ukázali, jak moc naštvaní jsou
Zita Senková

Dvojka

Voliči o víkendu rozhodli, kdo bude příští čtyři roky vládnout městům a obcím. V čem byly letošní komunální volby jiné? Jakou zprávu vyslaly? A kdo může slavit triumf? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, co stojí za fenoménem ostravského primátora Macury a jihočeského hejtmana Kuby, jaký dopad měly na strany kauzy Stoka a Dozimetr i jak obtížné bude sestavit v hlavním městě radniční koalici.
Jan Kubáček, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Voliči rozhodli, kdo bude příští čtyři roky vládnout městům a obcím. Jaký byl pane Kubáčku, váš úplně první dojem po sečtení těch?

  • Finálních výsledků.

  • Že se naplnily odhady, že se naplnily odhady, že účast bude menší, že se opakuje, že to je takové jemné jazzový voleb krajských mezi Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem, kde se to také pojalo jako duel, kde se perou. Objevil podobný trend. To znamená, že koalici spolu nepřišlo tolik voličů, jak počítali. Že se hlasovalo nohama, že zkrátka zůstala část jich doma a naopak ti protestně naladění naštvaní přišli. Přišli ne maximálním počtu, ale velmi hojném počtu, a proto se dokázali ty protestní strany prosadit. No a zároveň jsem si řekl b je to vztyčený prstík. Je to výchovný pohlavek vládě, ale obecně i centrálním politikům. Rychle začněte konat a jednat s námi jinak, nebo budeme ještě rozlítanější, ještě frustrovanější. A může se to projevit zanedlouho v prezidentských volbách a zanedlouho nás čekají krajské evropské. V podstatě neustále volíme, takže myslím si, že to je i velké varování a velký vzkaz do centrálních institucí Strakovy akademie. PS přátelé, pozor, pozor, fakt jsme naštvaní a počítejte s námi.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají