Jak to vidí...

Ivan Kytka: Síla Alžběty II. byla v její pracovitosti a solidnosti. A v tom, že si nikdy nestěžovala

Jak to vidí...

Ivan Kytka: Síla Alžběty II. byla v její pracovitosti a solidnosti. A v tom, že si nikdy nestěžovala
Královna Alžběta II.

Dvojka

Rakev s ostatky královny Alžběty II., která stála v čele monarchie dlouhých 70 let, je na poslední cestě Británií. Jaký odkaz po sobě panovnice zanechala? A co s jejím odchodem monarchie ztratila? Publicista Ivan Kytka v audiozáznamu ještě promluví o nové roli prince Charlese i o tom, jaké dění lze očekávat ve Skotsku?
Ivan Kytka, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rakev s ostatky královny Alžběty druhé je na poslední cestě Británii. Smuteční kolona dorazila včera do Edinburghu. Dnes rakev zamíří do katedrály svatého Jiljí. Poslední rozloučení s panovnicí se uskuteční přesně za týden. Pane Kytko, jaké pocity aktuálně převládají mezi Brity? Alžbětu druhou ctili jako symbol monarchie konstantou. Většina Britů ani nás ostatních nezažila ve Spojeném království jiného monarchu.

  • Já bych řekl, že ten počáteční šok z toho rychlého náhlého odchodu se pomalu vstřebává a mísí se v britské veřejnosti pocity, jak se co nejdůstojněji rozloučit v těch příštích dnech s královnou, která skutečně provázela 70 let jejich všední každodenní životy. A jak současně oslavit také nástup nového monarchy, tedy krále Karla třetího, na trůn. Já jsem se byl včera podívat v centru Londýna během odpoledne, které bylo mimochodem krásné slunečné. A ten zájem o Buckinghamský palác, on to, co se bude dít příští dny, je skutečně monumentální. Řekl bych, že bylo v ulicích kolem Buckinghamského paláce možná statisíce lidí, kteří se přišli podívat a ty přípravy a především přišli položit květiny, protože Buckinghamský palác už se připravuje vlastně na ten smuteční obřad, tak byly otevřeny jako památní místa také vedlejší. A i když park zalitý květinami, podobně park svatého Jakuba a plný květin a proudy proudy davy lidí napříč generacemi, napříč etnickým původem a napříč napříč vlastně celým Londýnem.

  • Mimochodem, ty vzkazy a tu záplavu květin i nejspíš drobných, řekla bych snad dárečků si prohlédli i v noci se svými manželkami princové William a Harry. Ten teda už se vzdal svých titulů. Ano, i když já vím, že oni byli především se podívat na windsorském zámku. Ano. Vlastně královská rodina se teď snaží ty jednotlivé úkoly rozdělit. Možná taková zajímavost, která se patrně už ví, tak na EU tak trochu odpíraného prince Andrewa připadla starost jaksi převzít péči o matku a královniny pejsky. Ty slavné kolegy z byly převezeny do jeho rezidenci také tady poblíž Windsoru.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají