Jak to vidí...

Novinář Ivan Kytka: Nejdivnější kniha? Autobiografii prince Harryho Náhradník šperkují intimní vzpomínky, bez kterých by se královská rodina asi obešla

Jak to vidí...

Novinář Ivan Kytka: Nejdivnější kniha? Autobiografii prince Harryho Náhradník šperkují intimní vzpomínky, bez kterých by se královská rodina asi obešla
Spare (Náhradník). Autobiografie prince Harryho

Dvojka

Autobiografie, která prozradí vše? Anebo nejdivnější kniha královské rodiny? Ivan Kytka, novinář žijící ve Spojeném království, rozebírá memoáry prince Harryho Náhradník, které v Británii trhají rekordy. Proč z ní sám autor vychází jako ukřivděný a ublížený? Může kniha pomoct ke zlepšení vztahů v britské královské rodině? S moderátorkou Zitou Senkovou hodnotí novinář také dosavadní působení krále Karla III., britskou pomoc Ukrajině anebo dořešení brexitu.
Ivan Kytka, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Reklama ji popisuje jako autobiografii, která prozradí vše. BBC memoáry náhradník v jedné recenzi označila za nejdivnější knihu, kterou kdy napsal člen královské rodiny. Pane Kytko, co všechno se na téměř 500 stránkách dozvědí čtenáři pamětí prince Harryho, mladšího, syna krále Karla třetího?

  • Tak jsou to vlastně shrnující paměti téměř od jeho narození v roce 1985 až vlastně po současnost. Princ Harry jsi sám říkal, že ten nápad napsat knihu a vydat ji dostal v roce 2021, když letěl z Kalifornie nebo Severní Ameriky do Velké Británie na pohřeb svého dědečka, prince Philipa a chtěl vlastně napravit takový ten narativ, který Británii a tím pádem globálně existoval, o důvodech jeho odchodu z královské rodiny, o důvodech toho, proč přesídlil s manželkou Meghan nejdříve do Kanady a pak do Kalifornie. No a vzhledem k tomu, že vlastně získal prestižního nakladatelé a prestižního spoluautora, tak musel vyšperkovat tu knihu celou řadou, řekněme intimních vzpomínek, bez kterých by se měla tři ně královská rodina ve veřejném prostoru obešla. Z těch, jaksi, které poutaly největší pozornost, to byla jeho bitka s bratrem Williamem nebo nejrůznější úniky informací, za kterými měla stát ale současná královna manželka Kamila. Takže ta knížka pochopitelně vzbudila velkou pozornost, když šla do prodeje. Tady v Londýně se na ní stáli fronty a analýzy analyzovali jak politologové, tak znalci královského dvora, tak pochopitelně i britská veřejnost. I když musím říci, že v okruhu mých přátel, když jsem se jich ptal, zda ten příklad sledovali. A nedělní rozhovor prince Harryho pro komerční televizní stanici ITV, kde vlastně poodhalil část té knihy, která šla do prodeje v úterý, tak mi říkali, že tato epizoda z královské rodiny a královského života je zcela míjí.

  • Jak pro vás, pane Kytko, jaký vy máte ten celkový dojem z té autobiografie, jak jste měl možnost se s ní seznámit?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají