Jak to vidí...

Iva Holmerová: Nízký plat a žádné volno. V Británii prudce roste počet lidí v moderním otroctví. Problém má i „care“ sektor

Jak to vidí...

Iva Holmerová: Nízký plat a žádné volno. V Británii prudce roste počet lidí v moderním otroctví. Problém má i „care“ sektor
pečovatelská služba (ilustrační foto)

Dvojka

Bez zahraničních pracovníků by se zdravotnický a pečovatelský sektor v mnoha západních zemích neobešel. Nedostatek kvalifikované pracovní síly však nahrává rozvoji moderního otroctví. Jenom ve Velké Británii se počet zneužívaných lidí v pečovatelských službách oproti loňskému roku zdvojnásobil. Jak problém řešit? Gerontoložka Iva Holmerová v audiozáznamu ještě pohovoří o ochraně lékařů před infekčními nemocemi a prozradí, v čem je slibný nový lék na Alzheimerovu chorobu.
Iva Holmerová, Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Někdy je dobré si připomenout obsah pojmu. Co chápete pod slovem telemedicínu.

  • Medicína na dálku asi úplně zjednodušeně řečeno, ale ono to není tak jednoduché. Je to vlastně poskytování péče vlastně i s využitím nebo zejména s využitím moderních technologií. Nejenom tele medicína, ale samozřejmě i tele tele péče jsou aktuální a vlastně tu důležitost jsme viděli v době pandemie COVID, kdy opravdu to osobní setkávání bylo problematické a tak bylo potřeba přistoupit k určitým postupům, které vlastně umožnili péči i bez toho přímého kontaktu, takže telefonické konzultace nebo on-line konzultace atd.. To vlastně to, co bylo téměř nemožné předtím, tak najednou v době COVIDu se se uskutečnilo a bylo velice přínosné. Samozřejmě technologie nikdy nedokáží nahradit ten přímý kontakt člověka s člověkem, čili pacienta s terapeutem, pacienta ze sestrou, lékaři apod., ale mohou být prostě velice dobrým a efektivním doplněním té péče. Takže myslím ten velký krok udělaný v době COVIDu. Byl to takový skoro nechtěný experiment, ale experiment, který bych řekla, že se povedl, protože spousta péče se zajistila.

Více z pořadu