Jak to vidí...

Ekonomka Švihlíková: Zlato je bezpečný přístav. Růstu jeho ceny nahrává inflace i geopolitická nejistota

Jak to vidí...

Ekonomka Švihlíková: Zlato je bezpečný přístav. Růstu jeho ceny nahrává inflace i geopolitická nejistota
Symbolem bohatství jsou zlaté cihly

Dvojka

Zlato je považováno za investici, která chrání proti inflaci. Současně jeho hodnota velmi citlivě reaguje na vyostření mezinárodních krizí. Jsme v současné chvíli svědky ideálních podmínek pro růst ceny žlutého kovu? Jak moc se vyplatí do zlata investovat? Ekonomka Ilona Švihlíková ještě vysvětlí, jak mohou hospodářské problémy Spojených států ovlivnit globální trh, i to, co by aktuálně potřeboval tuzemský pracovní trh.
Ilona Švihlíková, Jan Burda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zlato se tradičně považuje za investici, která chrání proti inflaci. Současně jeho hodnota velice citlivě reaguje na vyostření mezinárodních krizí. A těch máme naneštěstí dost. Když k tomu přidáme stále docela vysokou inflaci v těch hlavních západních ekonomikách, tak jsme svědky ideálních podmínek pro růst ceny žlutého kovu. Čas od času vidíme dokonce ji pokoření psychologické bariéry 2000 dolarů. Příklad po zprávách z minulého týdne, že Írán chystá úder proti Izraeli. Zlato vystřelilo dokonce na 2431 dolar, to je asi 58000 korun za trojskou unci. Paní docentko, jsou toto všechno důvody, proč je teď zlato takříkajíc módě?

  • Bezesporu té ne. Zahraničně politický vývoj, který je, řekněme velmi napjatý, tak nahrává ceně zlata, protože zlato se dlouhodobě považuje za tzv. bezpečný přístav. Neboli když se bojíme řady finančních instrumentů nebo v nich nemáme dostatečnou důvěru. A tak právě je tu. Je tu zlato jako to tzv. bezpečí. Nicméně jsou tu ještě další faktor je ve hře. Zmínila bych a očekávané snížení sazeb a ve Spojených státech americkou centrální bankou FED m k tomu asi nakonec nedojde. Měl tom ještě budeme hovořit z důvodů, že právě inflace se ve Spojených státech nevyvíjí tak, jak se optimističtěji očekávalo. Nicméně je velmi zajímavé, že ten růst cen zlata je možné také vysvětlit tlakem na denuklearizaci, který v posledních letech nabývá na síle. Vidíme to zejména u témat uskupení Brix a dneska už rozšířeného Brix. A vlastně nám to potvrzují i statistiky, protože je patrné, že těm největším poptávajícím na tom zlatém trhu patří centrální banky. To je významná změna, protože mnoho let platilo, že zlato je sice zajímavé, ale že pro centrální banky může představovat třeba i obtíž. Z hlediska listiny byly ty prodeje, tak to už skutečně v těch posledních letech vůbec neplatí a jsou to právě centrální banky, které posilují tu roli monetárního zlata. Z těch statistik za ty poslední měsíce je patrné, že mezi ty velké nákupčí patří a Turecko, Čína a ta dlouhodobě, ale i země jako Katar. A dokonce v 1 1 z těch kvartálů byla evidována i ČR mezi těmi zeměmi, které zesílily významně a nákupy zlata do svých devizových rezerv. Dlouhodobě ale platí, že vlastně ty největší role zlata je v devizových rezervách Indie, Číny a Ruské federace.

  • Vy jste zmínila, jde dolarizaci a také Země sdružené v tom společenství Brix. To bych jenom připomněl. To je společenství zemí například z Jižní Ameriky, z Afriky, rozvojových zemí a teď nevím přesně.

Více z pořadu