Jak to vidí...

Břetislav Tureček: Pohár přetekl. Už nejde o hidžáb. Íránské arabské jaro se ale zřejmě konat nebude

Jak to vidí...

Břetislav Tureček: Pohár přetekl. Už nejde o hidžáb. Íránské arabské jaro se ale zřejmě konat nebude
Proti íránskému režimu se protestovalo i v Kalifornii

Dvojka

V Íránu ani po měsíci neutuchají protesty, které vyvolala smrt dvaadvacetileté studentky zatčené mravnostní policií za přestupek proti oblékání. Do ulic ale nevyšly jen frustrované ženy. Napříč zemí nyní protestuje celá íránská společnost. Lze očekávat nové arabské jaro? Expert na Blízký východ v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč  katarský emír předčasně odjel z Prahy, i to, jak významná je dohoda mezi Izraelem a Libanonem o rozdělení podmořských nalezišť zemního plynu.
Břetislav Tureček, Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Íránu pokračují protesty, které začaly 16. září kvůli smrti dvaadvacetileté studentky magii a minusové, kterou zatkla mravnostní policie, protože prý porušilo pravidla týkající se oblékání. Podle svědků ji policisté surově zbili a dívka později zemřela. Vláda se pak snažila případ bagatelizovat, že dívka měla jakousi vrozenou vadu. Byla to ona pověstná nebo příslovečná poslední kapka?

  • Tak v těch nepokojích určitě. Byla to rozbuška, která za normálních okolností by byla jedním z mnoha případů, protože zdaleka to není jediný případ, kdy bezpečnostní složky v Íránu s zacházejí brutálně se zadrženými lidmi nebo s vězni. V minulosti to také došlo dle skandální podoby, kdy pak patřičně nebo příslušní důstojníci třeba byly i různě kázeňsky potrestáni za to. A zkrátka je to věc, kdy se ukazuje, že íránský režim používá restrikce, pokud to má upevnit jeho moc. Nicméně někdy se stane, a to je tento případ, kdy ty restrikce naopak začnou moc toho režimu ohrožovat, podkopávat. Tady prostě ta poslední kapka, jak jsi řekl, ten pohár přetekl a do ulic už vycházejí nejen lidé v Teheránu nebo v tom městě se také s v íránském Kurdistánu, odkud Maxa a Minářová pocházela. Ale vidíme, že je to napříč celou zemí a do ulic se dostávají i lidé, kteří normálně by asi s povinným zahalováním žen problém neměli. Je to třeba napadá v případě Balúčistán u, což je nejvzdálenější nejvýchodnější provincie Íránu, nejzaostalejší a nejkonzervativnější. Já jsem tam strávil řadu týdnů a vím, že tam je problém prostě potkat ženu na ulici kolikrát, natož i třeba fotografovat nebo aby byla nezahalená nebo si s tím nějak pohrávala. To tam v podstatě neexistuje. Ale najednou odtamtud jsou hlášeny nejtvrdší protesty. Nejvíce mrtvých, vlastně největší část mrtvých. Čím to je? No, protože to, co se stalo v Teheránu, tedy smrt dívky ze západního Kurdistánu prostě dostala do ulic lidi napříč celou zemí. A třeba v tom Balúčistán u na východě, tam je dlouhodobě etnické napětí. Tam jsou místní extrémistické skupiny, které bojují ne začátky, ale proti režimu jako takovému. Některé v minulosti se otevřeně třeba hlásili k teroristické síti Al-Káida. To znamená, všem se to začíná vymykat z rukou.

  • Už nejde jenom o Írán. Lidé na Blízkém východě pod heslem ženy, život, svoboda solidárně podporují ty protesty, jak už jsi řekl, nejen íránských žen proti vládě. Čím je ten režim v Teheránu trnem v oku sousedům?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají