Jak to vidí...

Analytik Tureček: Odveta, nebo snaha zamíchat kartami? Co bylo cílem íránského útoku na Izrael, není jasné

Jak to vidí...

Analytik Tureček: Odveta, nebo snaha zamíchat kartami? Co bylo cílem íránského útoku na Izrael, není jasné
Pohled z Aškelonu na protiraketový systém, který se spustil, když Írán vypustil bezpilotní letouny a rakety na Izrael.

Dvojka

Situace na Blízkém východě se znovu vyhrotila poté, co Írán v neděli v noci zaútočil na Izrael. Čeho chtěl Írán svým leteckým úderem dosáhnout? Ovlivní eskalace napětí mezi Izraelem a Íránem situaci v Pásmu Gazy a plánovanou izraelskou ofenzivu do Rafáhu? A jakou roli v konfliktu hrají Spojené státy, Evropa, Rusko a arabský svět? Zita Senková se zeptala odborníka na Blízký východ Břetislava Turečka.
Břetislav Tureček, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dostal se, Břetislave, Blízký východ na okraj propasti? Tak situaci po nedělním íránském leteckém útoku na Izrael popsal na úvod zasedání Rady bezpečnosti OSN generální tajemník světové organizace Antonio Guterres.

  • Tak jeho úkolem určitě je varovat před riziky, kterým svět čelí. A je jasné, že v posledních dvou týdnech se situace na Blízkém východě opět vyhrotila, a to právě na této, na této ose Izrael Írán. Ten noční vzdušný útok několika set dronů a raket ať už balistických nebo s plochou dráhou letu, které Írán vypálil na izraelské území, tak to se očekávalo vlastně v předchozích dnech, že něco takového přijde. A očekávalo se to od chvíle, kdy prvního dubna Izraelci vybombardovali íránskou diplomatickou misi v Sýrii, což také bylo byla vlastně bezprecedentní eskalace a už tehdy se mluvilo o tom, že vlastně to zase posouvá Blízký východ blíže nějakému většímu výbuchu. Takže my jsme teď v této situaci a asi se budeme bavit i o tom, co přijde dál, protože to opravdu není úplně jasné.

  • Určitě izraelský válečný kabinet se zatím nedohodl podle posledních zpráv na dalším postupu, ale k tomu se opravdu ještě dostaneme později. Břetislave, zůstaňme u samotného toho nedělního ranního nebo nočního útoku. Jak dopadl pro samotný Írán? Co si od toho Íránci slibovali? Víme, že Izrael neutrpěl žádné ztráty. Obětí se alespoň podle dostupných prozatímních zpráv stalo sedmileté dítě. Arabská holčička.

Více z pořadu