Jak to vidí...

Analytik Šlerka: Budoucnost médií? Středoevropský scénář je u nás málo pravděpodobný. Chybí jednotná ideologie

Jak to vidí...

Analytik Šlerka: Budoucnost médií? Středoevropský scénář je u nás málo pravděpodobný. Chybí jednotná ideologie
Zákulisí zpravodajství RTVS

Dvojka

V Praze se uskutečnila konference Novinářské fórum, kterou pořádal Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Fórum se věnovalo tématu ohrožení svobody médií ve střední Evropě, podpoře lokální žurnalistiky či kulturní publicistice. Ubrání se česká média středoevropským scénářům? Kdo může zatáhnout za pomyslnou brzdu? Analytik sociálních dat Josef Šlerka představí i nový model generativní umělé inteligence a vyjádří se k problematice predátorského využívání AI.
Josef Šlerka, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Praze se před pár dny uskutečnila konference Novinářské fórum. Pořádali ji Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Fórum se věnovalo především tématu ohrožení svobody médií ve střední Evropě, podpoře lokálních žurnalistiky či kulturní publicistice. Pane Šlerko, vy jste hned v úvodu konference debatoval se slovenským novinářem Arpádem Šoltésem o tom, zda se ubrání česká média středoevropskými scénářům tak jak vy vnímáte svobodu médií? Je ohrožena. Jak je ten středoevropský?

  • Scénář renesanci začít tím, jak je to středoevropský scénář.

  • Vlastně když se podíváme na současnou situaci na Slovensku, tak vidíme, že slovenská veřejnoprávní média jsou pod obrovským tlakem. Chystá se změna za koná, hrozí, že ředitelem televize bude člověk, který jenom je příznivcem teorie ploché Země. Teď si z toho malinko srandu, ale ve skutečnosti je to mnohem mnohem horší, protože vlastně vidíme, jak dochází k tomu, že ten veřejný prostor je uchopen jako prostor, kde si každý říká, co chce bez toho, aniž by jako riskoval, že někdo jiný bude jeho práce kritizovat. Ty média jsou vlastně postavena do role.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají