Interview Plus

Na důchodovou reformu je už pozdě, teď je třeba řešit peníze na penze dnes narozených, upozorňuje ekonom Münich

Interview Plus

Na důchodovou reformu je už pozdě, teď je třeba řešit peníze na penze dnes narozených, upozorňuje ekonom Münich
Daniel Münich, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)

Plus

Vláda se dohodla na dalším zvýšení důchodů, starobní penze mají od června vzrůst v průměru o 750 korun, tedy méně, než by odpovídalo zákonné valorizaci. „Rozhodnutí mělo padnout už před půlrokem, tedy změnit systém mimořádných valorizací, které výrazně přidávaly těm, kteří mají vysoké důchody, a nůžky se rozevíraly,“ upozorňuje ekonom Daniel Münich z akademického pracoviště CERGE-EI.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Období vysoké inflace ČR nemá ještě za sebou a jedním z důsledků je opakované zvyšování důchodů. Včera vláda oznámila, že od června by měly penze vzrůst všem důchodcům o 400 korun a k tomu se má procentní část zvednout o 2,3 desetiny %. Podle stávajícího zákona by ale měla být valorizace vyšší. Kabinet však argumentuje, že výdaje už jsou tak vysoké, že je nutné změnit legislativu. Bude ale je valorizace vypočtená podle nového vzorce dostatečně chránit důchodce před růstem cen? A přijde vláda po dílčích úpravách i s velkou penzijní reformu, která do budoucna zajistí stabilitu systému? A dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes ekonom Daniel Münich z akademického pracoviště CERGE-EI. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu