Interview Plus

Léky se nadužívají. Návštěva lékaře je u nás obřad, který má končit receptem, soudí zdravotnický odborník Cikrt

Interview Plus

Léky se nadužívají. Návštěva lékaře je u nás obřad, který má končit receptem, soudí zdravotnický odborník Cikrt
Šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt

Plus

Česká republika se od začátku podzimu potýká s výpadky některých léků. Někdy chybí sirupy proti horečce, jindy penicilin, pak zase oční kapky. „Farmaceutické firmy hledaly levnější výrobu, kterou našly v Asii. Látky, které se dříve vyráběly na více místech světa, jsou teď koncentrovány. Některé se vyrábí třeba jen na třech místech,“ vysvětluje příčiny výpadků šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • By zpráv o nedostatku nějakého léku je v posledních měsících nápadně velké množství. Přesto, že jde často o krátkodobou záležitost, kterou jen nafouknou sociální sítě. I samotní lékárníci evidují více výpadků než dříve. Někdy jde o sirupy na horečku, jindy o penicilin nebo třeba oční kapky. Důvodů je podle odborníků většinou více a někdy se dokonce ani oni sami nedozvědí, proč přesně nějaký lék momentálně chybí. Je kvůli tomu nějak ohrožena kvalita lékařské péče v ČR? A dá se s tím vůbec něco dělat? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes šéfredaktor zdravotnického deníku Tomáš Cikrt. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají