Interview Plus

Číňané demonstrují, aby s nimi bylo zacházeno jako s lidmi. Si Ťin-pching ale nemůže přiznat omyl, soudí sinoložka Lomová

Interview Plus

Číňané demonstrují, aby s nimi bylo zacházeno jako s lidmi. Si Ťin-pching ale nemůže přiznat omyl, soudí sinoložka Lomová
Sinoložka Olga Lomová

Plus

Nespokojenost Číňanů s politikou nulového covidu, kterou prosazuje komunistické vedení, vyústila v dlouho nevídané protesty proti režimu. V Šanghaji dokonce protestující vyzývali k odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga a ukončení vlády komunistické strany. „Protesty byly neseny řadou témat a tohle rozhodně není dominantní. Je ale pozoruhodné, že zaznívají i tato politická hesla,“ upozorňuje sinoložka Olga Lomová.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Protesty proti politice nulového COVIDu, kterou prosazuje čínské vedení, se po zemi rozšířily podobnou rychlostí jako samotný virus. Demonstrace se z provincie Sin-ťiang dostali do řady měst a regionů, přičemž vrcholu zatím dosáhly zřejmě v Šanghaji, obrovské obchodní a průmyslové aglomeraci. Tam protestující lidé skandovali hesla přímo vyzývající k odstoupení předsedy Si Ťin-pchinga a ukončení vlády komunistické strany. Mají tyto požadavky jakoukoli šanci na úspěch? Proč čínské vedení trvá na tvrdých lockdownech, když je zjevné, že zatím nefungovaly? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes Olga Lomová, prof. sinologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a spoluzakladatelka projektu Sinopsis. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají