Hovory

Zámek Lnáře koupil dědeček v dražbě. Předchozí majitel ho přivedl na buben, popisuje restituent Vaníček

Hovory

Zámek Lnáře koupil dědeček v dražbě. Předchozí majitel ho přivedl na buben, popisuje restituent Vaníček
Ivan Vaníček, potomek slavného pražského advokáta, který zámek Lnáře ještě před válkou koupil

Plus

Zámek Lnáře nedaleko jihočeské Blatné leží na někdejší demarkační linii. Na konci 2. světové války se u něj sešli Američané, Sověti i armáda generála Vlasova. „Nevím, kdo pak dal před zámek ceduli, že zde byl ubytován generál Vlasov, ale podle otce to není přesné. Protože on byl zajat americkými vojáky. Možná, že tam byl jako vězeň, ale rozhodně nebyl host,“ říká Ivan Vaníček, potomek slavného pražského advokáta, který zámek ještě před válkou koupil.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Letos je to přesně 30 let, kdy rodina prof. Ivana Vaníčka získala v restituci zpátky jihočeský zámek Lnáře. Ano, je to ten zámek v jižních Čechách, na kterém se mimo jiné rodila kupónová privatizace. Památka má ale mnohem pozoruhodnější příběh. Stejně jako její dnes už vlastně někdejší majitel, který pracoval třeba na projektu stanice metra Budějovická, fotbalového stadionu Bohemians anebo tuzemských jaderných elektráren. A tak se něco z toho pokusíme poodhalit. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • Hovory s rodokmenem.

  • A naším hostem je dnes Ivan Vaníček, prof. na katedře geotechniky fakulty stavební ČVUT v Praze. Vítejte u nás. Dobrý den. Děkuji za pozvání.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají