Hovory

Výstavu nazvala Ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím. Je to symbol, vysvětluje výtvarnice Foustková

Hovory

Výstavu nazvala Ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím. Je to symbol, vysvětluje výtvarnice Foustková
Alena Foustková, malířka, umělkyně, výstava Ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím

Plus

Výtvarnice Alena Foustková svou nejnovější výstavu nazvala Ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím. „Ten název pochází z kodexu křesťanského církevního práva, který byl platný až do roku 1917. Stále je ale provokativní. I v současnosti, kdy ženy pořád ještě nemají svá práva, případně vlastnictví svého těla a svých představ, takových, jaké by chtěly.“
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pochází z Karviné. V Praze vystudovala Akademii výtvarných umění a část života prožila v exilu v Kanadě, kam odešla s manželem v polovině 80. let. Po návratu se věnuje výuce a vlastní výtvarné práci. Svou nejnovější výstavu nazvala ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím. Jakou souvislost má citát starověkého textu se současností. Dnešní Hovory patří grafičce a malířce Aleny Foustkové. Při jejich poslechu vás vítá Petr Vizina.

  • A já vítám i vás. Dobrý den. Dobrý den. Řekněte mi, jak ten název souvisí s podle vás s dnešní dobou?

  • Ten název, i když je vlastně velmi starý a pochází z kodexu vlastně křesťanského církevního práva, aby byl platný až do roku 917. A tak si myslím, že pořád vlastně je takový jako provokativní do dnešní doby, kdy ženy pořád ještě nemají vždy svá práva nebo vlastnictví svého těla nebo vůbec svých představ tak, jak by chtěli být jako žena sami sebou a tak je to takové jako mnohoznačné vlastně a vlastně takový symbol.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají