Hovory

Vtipnosti a videa na sítích rozhodně nerozvíjí kreativitu. Ta naopak dostává na frak, myslí si zakladatel projektu Budoucnost

Hovory

Vtipnosti a videa na sítích rozhodně nerozvíjí kreativitu. Ta naopak dostává na frak, myslí si zakladatel projektu Budoucnost
Rozhodnout se, co je pravda a co dobře udělaný fake je těžké nejen pro děti, ale i pro dospělé

Plus

Zdeněk Sklenář je zakladatelem projektu Budoucnost, který se věnuje mediální gramotnosti dětí i jejich kritickému myšlení. „Pokud se člověk nudí, ale chce tvořit, tak i ta nuda může být realizátor. Někoho ale nuda spíš ubíjí, takže si vezme mobil nebo se uchýlí k něčemu, co kreativitě neprospívá. Přitom neříkám, že mobil neprospívá kreativitě, často může, ale spíš člověk sklouzne k něčemu, co kreativitě neprospívá,“ myslí si.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Školní inspektoři udělali před pár lety test mediální gramotnosti a prošla jím ani ne polovina deváťáků. A právě tato informace otřásla dvěma mladými muži natolik, že se rozhodli, že to tak nenechají a okamžitě s tím začnou něco dělat. A tak udělali on-line kurz, který nazvali nakopni fake news. Jejich vize něco dělat s lidskou naivitou, nedostatečností a taky s faktem, že každý nemá startovní čáru stejnou, mají trochu hlubší kořeny. No a tak si o tom, že existuje svět, ve kterém má opravdu každý možnost rozvinout svůj potenciál nastejno, budeme v následujících minutách povídat. Ze studia ČRo Plus zdravím Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je Zdeněk Sklenář, jeden ze zakladatelů projektu budoucnost. Dobrý den.

  • Dobrý den. Zdeňku, kde máte Václava Pavlíčka?

Více z pořadu