Hovory

Ve výtvarném a hudebním umění už bylo skoro vše vymyšleno. My z toho můžeme jen čerpat a přetvářet, říká výtvarník Janovský

Hovory

Ve výtvarném a hudebním umění už bylo skoro vše vymyšleno. My z toho můžeme jen čerpat a přetvářet, říká výtvarník Janovský
Jakub Janovský, výtvarník

Plus

„Člověk má někdy pocit, že pět let tvoří něco, co nikdo nedělá – a pak zjistí, že na druhé straně planety to dělá několik dalších. Já jsem tak ,citoval‘ slavné obrazy a vědomě na ně navazoval. A to je ten klíč: Poučeně čerpat z věcí, které už byly vytvořeny a originálním způsobem s nimi pracovat,“ myslí si výtvarník Jakub Janovský.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dětství je v obecné představě bezstarostnou dobou, nebo se to alespoň tak často uvádí například v životopisech známých umělců. Jenomže právě umění nám připomíná, že dětství nemusí být jen idylické. Což platí o obrazech a sochách mého dnešního hosta, výtvarníka Jakuba Janovského, narozený v roce 1984, absolvent Akademie výtvarných umění v ateliéru kresby. Člen výtvarné komunity kolem pražské galerie. Ta facka, proč má touhu vracet se ke svému dětství a jakým způsobem mu výtvarné umění pomáhá jeho vzpomínky zpracovat. Při poslechu pořadu vás vítá Petr Vizina.

  • Buďte zdráv, vítejte. Vítám vás, taky.

  • Já jsem byl se podívat na vaši výstavu. Znám vaše díla. Zdá se mi, že to dětství s vámi stále vrací v tom, co děláte. Máte proto nějaké vysvětlení?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají