Hovory

V Americe se dobře žije těm, kteří jsou zdraví a bohatí. Když přijde komplikace, už je to problém, popisuje česká vědkyně Kudová

Hovory

V Americe se dobře žije těm, kteří jsou zdraví a bohatí. Když přijde komplikace, už je to problém, popisuje česká vědkyně Kudová
Eva Kudová

Plus

Na vědu asi nikdy není dost peněz, ale covidová pandemie nám ukázala, jaké možnosti může lidstvu nabídnout, tvrdí česká vědkyně Eva Kudová. Vede mezinárodní vědeckou skupinu v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, která se věnuje neurosteroidům. Objevili i významné látky, které pomáhají v léčbě neurologických onemocnění, epilepsie a neuropatické bolesti. „To, co dokázaly instituce a firmy v období covidu například na vývoji vakcíny, je obrovský úspěch,“ říká.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Před osmi lety měla krátké zrzavé mikádo a tvrdila, že je před ní snad krásná, snad zářná budoucnost, možná i nějaké průšvihy. A tvrdila, že po svých čerstvě narozených dvojčatech vůbec nic neplánuje. Jenomže chyba lávky. Dnes je všechno jinak. Kromě těch zrzavých vlasů, které má stejné. Dnes šéfuje vlastní mezinárodní vědecké skupině v ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd a objevila zajímavé látky v oblasti léčby neurologických onemocnění, epilepsie a neuropatických bolestí. Témat máme hodně, čas velmi omezený. Tak jdeme na to. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes specialistka na euro steroidy Eva Kudová. Vítejte u nás, paní doktorko. Dobrý den. Dobrý den. Asi nejsem jediná, kdo si myslel, že po steroidech mi narostou svaly jako Arnold Schwarzenegger. Vím a nic víc. Proč bychom ale bez takových steroidů nepřežili?

  • Steroidy jsou látky, které jsou tělu vlastní, které v těle vznikají a mají svůj fyziologický, možná i patologický důvod. A dřív se předpokládalo, že existují jenom steroidy jako hormony. To znamená to, co jste přesně tady zmínila, testosteron, progesteron a s tradicí. Ale to jsou látky, které všichni znají, že ano. Testosteron. Přesně to je to kouzelný prášek, který sníme na roztomilý nakonec.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají