Hovory

Pokud nám jde o udržení kvality života, musíme mít ve městech stromy, varuje arborista Hora

Hovory

Pokud nám jde o udržení kvality života, musíme mít ve městech stromy, varuje arborista Hora
Park

Plus

„Stromy ve městě nepěstujeme kvůli samotným stromům – kdyby nám o ně opravdu šlo, o jejich ,štěstí‘, tak bychom je nevysazovali do ulic. To je pro ně velmi nehostinné prostředí. Pěstujeme je kvůli lidem, protože je potřebujeme k udržení komfortu vlastního života,“ říká arborista David Hora s tím, že na stejné téma existuje už mnoho studií.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Horké letní počasí odhaluje povahu českých měst. Většina z nich se podle odborníků přehřívá také proto, že nemá kvalitní zeleň. Ukazuje se, že ve městech bez stromů padá duševní zdraví a klesá věk dožití. Stromy nejsou ve městě na ozdobu, ale mají životadárnou funkci. Jakou přesně a co znamená, že téměř polovina stromů v hlavním městě svoji funkci neplní vůbec nebo jen částečně. Postem hovoru je arborista, tedy odborník na dřeviny rostoucí mimo les, David Hora. Příjemný poslech přeje Petr Vizina.

  • Nahoru. Vítejte. Dobrý den.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání. My tento rozhovor předtáčíme. Je horké odpoledne, letní a venku před budovou rozhlasu stojí strom zelený. Když se na něj podíváte, co ten strom dělá?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají