Hovory

Odvykání kouření? Když to budete zkoušet sami, je procento úspěšnosti malé, říká adiktolog

Hovory

Odvykání kouření? Když to budete zkoušet sami, je procento úspěšnosti malé, říká adiktolog
Kouření

Plus

„Závislost na nikotinu může být fyzického i psychického rázu a genetické vlohy jsou u člověka, stejně jako u ostatních zvířat, v nějaké predispozici. Třeba na to, jak rychle dokážeme nikotin metabolizovat nebo kolik máme receptorů,“ popisuje adiktolog Ladislav Dékány z Národní linky pro odvykání. Je to tak velmi podobné jako u alkoholu, kdy někdo odbourává rychleji, někdo pomaleji. „Pokud si člověk řekne, že chce alespoň kouřit méně a ne úplně přestat, i to je nějaký úspěch.“
David Šťáhlavský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Můj dnešní host Ladislav. Daň pomáhá lidem zbavit se škodlivých zvyků nebo chcete-li návyků, jakým je například kouření. Jak se ke svému povolání dostal a jaké má výsledky v praxi? Také o tom jsou dnešní Hovory. K poslechu zve David Šťáhlavský.

  • A Vladislav vtékání, který ve studiu vítejte. Dobrý den. Dobrý den. Děkujeme za.

  • Pozvání. Jak jste se dostal ke své práci? Vidíte? Nad tím jsem ani nepřemýšlel. Myslím si, že to byla taková náhodná volba, něco, co mě zaujalo. Byl to vlastně poměrně nový obor. Kombinovalo to prvky medicíny, psychologie, věci mi blízké, takže jsem si řekl, že to zkusím a já jsem se tu ocitl ve straně. Který z těch obor studoval také pouze adiktologie, adiktologie. Tak že byste měl být na protialkoholní léčebně, tak to třeba to uplatnění jako široký. Není to jenom z hlediska léčby, ale třeba i prevence nebo výzkumu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají