Hovory

Nejraději mám Roudnický zámek, nyní potřebuje asi největší péči. Bez komunity by nežil, říká William Rudolf Lobkowicz

Hovory

Nejraději mám Roudnický zámek, nyní potřebuje asi největší péči. Bez komunity by nežil, říká William Rudolf Lobkowicz
William Lobkowicz

Plus

„V Roudnici vidím největší potenciál, a to nejenom kvůli zámku, ale hlavně kvůli komunitě lidí, která se kolem něj vytvořila. Ano, můžeme hrady, zámky opravit, ale pokud je lidé neberou jako svou součást, místo nežije," říká William Rudolf Lobkowicz jr. Narodil se v americkém Bostonu, vystudoval mezinárodní školu, ale svoje místo teď vidí tady. Co poslouchá při práci za muziku? Dvořák ani Beethoven to prý není. Sérii Hovory s rodokmenem moderuje Naděžda Hávová.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jenom málokterá rodina měla v historii takový vliv na chod českého království jako rod našeho dnešního hosta. A vliv si udržovala po dlouhých sedm století. Jenomže přichází rok 1918, zánik habsburské monarchie, a taky soumrak nad působením slavného šlechtického rodu u nás. Při pozemkové reformě v roce 1918 přicházejí o 80 % všech pozemků. Za druhé světové války odmítli příslušníci tohoto šlechtického rodu kolaborovat. A když roku 45 získávají statky zpátky, tak je to opravdu jenom na chvíli, protože o tři roky později přichází zase komunistický puč. Nebudeme se ale dívat příliš do historie tak, jak by nám na to nestačil čas. Takže nás čeká spíš takový výhled do budoucna. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • Hovory s rodokmenem.

  • A naším hostem je dnes Viliam Rudolf Lobkowicz. Vítejte u nás ve studiu. Dobrý den. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají