Hovory

Naše téma už není pro všechny jen „rudý hadr“, říká spoluzakladatel AutoMatu Mareček

Hovory

Naše téma už není pro všechny jen „rudý hadr“, říká spoluzakladatel AutoMatu Mareček
špatná dopravní situace v Praze

Plus

AutoMat – nádech pro město je občanská iniciativa, která vstupuje do veřejného prostoru už 20 let. „Pro mě byl AutoMat vždy průzkumný nástroj, který se pokouší něco měnit a zároveň řešit svou roli ve společnosti. Naše téma už není pro všechny jen ,rudý hadr‘. Mnohé principy a opatření už tady i platí,“ říká spoluzakladatel spolku Martin Mareček.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 20. výročí oslavili skromně promítáním filmu, který ukazuje, proč zárodek spolku automat v roce 2003 v Praze vlastně vznikl. Podporujeme veřejnou pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut, říkají členové automatu. Přesto, protože chtějí omezit dopravu osobními auty ve městě, se občas doslechnou, že jsou ekoteroristé a sociální inženýři mají pochopení pro ty, kteří mají auto jako součást osobního komfortu a splnily se jim. S nimi se před 20 lety rozhodli začít. Hosty hovorů jsou zakladatelka a zakladatel spolku automat Tereza Vohryzková a Martin Mareček. Příjemný poslech přeje Petr Vizina.

  • Já vás oba zdravím a děkuji, že jste si udělali čas.

  • Děkujeme. Děkujeme. Dobrý den. Vy máte za sebou 20 let práce. Ty oslavy ale nevypadali, alespoň podle mého soudu, nějak jako nadšeně. Říkal jsem si, že sami pro sebe hodnotíte, co se vám povedl, jak to vychází? Tereza ten můj pohled je asi trošku jiný v tom, že já jsem se na to vždycky dívat nejenom tou optikou těch vnějších úspěchů, ale hodně i tou optikou toho, co to dělalo pro mě. Jako osobně vím životě a jako v tomto směru. Já to hodnotím jako nesmírně přínosný a úspěšný období v tom smyslu, že jsem se setkala se strašně zajímavými tématy, se skvělými lidmi a vlastně jsem se neučila nějaký způsoby fungování v tomto světě, který jsou mi dlouhodobě jako prospěšný a jsou pro mě.

Více z pořadu