Hovory

Na Západě se množí kolektivní schizofrenie. Pak se vždy daří těm třetím, varuje slovenský spisovatel a kazatel Pastirčák

Hovory

Na Západě se množí kolektivní schizofrenie. Pak se vždy daří těm třetím, varuje slovenský spisovatel a kazatel Pastirčák
Daniel Pastirčák is a Slovak poet, prose writer, essayist, artist and preacher of the Church of the Brethren

Plus

Máme sklon ve svých nepřátelích vidět lidi bez svědomí a zloduchy. „Když je vám 25 let, tak jste unášeni ,spravedlivým hněvem‘, což je vlastně hněv proti všem, kteří si něco myslí jinak. Když už ale máte 65, narazíte sami na sebe. I já mám v životě věci, které jsem hlásal jako černobílé jasné pravdy, ale když jsem zjistil, že to pravdy nejsou, srazil jsem se s vlastním životem,“ říká umělec, spisovatel a kazatel Církve bratrské v Bratislavě Daniel Pastirčák.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mám sklon ve svých nepřátelích vidět lidi bez svědomí, zloduchy, dokonce boží nepřátele. Kdesi v mém podvědomí dřímá prastarý bojovník, který vidí svět černobíle a nechá se zaslepit živočišnou vírou ve vlastní spravedlnost. Tak se ve své nejnovější knize vyznává muž, který ovlivňuje politický i náboženský život na Slovensku jsme pod vlivem sociálních sítí a politického marketinku už napořád odsouzeni k tomu, abychom své oponenty vnímali jen jako nepřátele na život a na smrt. Hostem hovoru je umělec, spisovatel a kazatel církve bratrské v Bratislavě Daniel Pastirčák. Dobrý poslech přeje Petr Vizina.

  • Hovoří.

  • Dobrý den a děkuji, že jste si udělal čas. Dobrý den. Co se stalo, když jste si uvědomil, že jakmile s vámi někdo nesouhlasí, chytne vás amok a je to váš nepřítel? Člověk?

Více z pořadu