Hovory

Mám dvě děti a abych mentálně neupadla, vystudovala jsem po večerech i práva, popisuje kancléřka arcibiskupství Kolářová

Hovory

Mám dvě děti a abych mentálně neupadla, vystudovala jsem po večerech i práva, popisuje kancléřka arcibiskupství Kolářová
knihy, knihovna, studium

Plus

„Jsem z věřící rodiny a za komunistů jsem měla problém s kádrovými posudky – protože jsme do toho náboženství chodili a rodiče se obávali, že bych se nedostala ani na ten gympl,“ popisuje kancléřka pražského arcibiskupství Marie Kolářová. Je také advokátkou metropolitního církevního soudu a ženou, která vnímá svět v jeho komplexnosti, věcně i filozoficky, s vírou i s otazníky.
Eva Hůlková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hostem dnešních hovorů je Marie Kolářová. Jejím profesním územím je pražské arcibiskupství, jehož je kancléřkou. Rovněž je advokátka metropolitního církevního soudu a celkově pozoruhodně vzdělaná zajímavá žena, která vnímá svět v jeho komplexnosti vertikálně i horizontálně, věcně i filozoficky, s vírou i s otazníky. Říká o sobě, že přemýšlí o všem, co nás obklopuje, a snaží se porozumět důvodům k motivacím lidí. Věnuje se právním tématům, zvláště pak svobodě a odpovědnosti. Seznamte se s Marií Kolářovou. V hovorech od mikrofonu zdraví Eva Hůlková.

  • Paní Kolářová, děkuji, že jste si udělala čas. Vítejte u nás. Děkuji za pozvání. Dobrý večer. Vy jste JUDr. Ing. ekonomie, doktorka teologie, což považuji tedy za fascinující rozpětí vzdělanosti. Moje otázka je tedy stručná. Proč? Proč takto? Krom toho samozřejmě, když Pán bůh rozdával zvídavost a touhu po poznání, tak jste šla asi několikrát.

  • To nevím a to musí posoudit jiní. Jinak se to vlastně sešlo, protože já jsem původně začínala s ekonomy, jelikož jsem z věřící rodiny a za komunismu, jak zněl problém s kádrovým materiály, s posudky, protože jsem chodila do náboženství a naši se obávali, že bych se třeba na gympl nedostal právě těch kádrových důvodů, nikoliv, že bych nedokázal dělat zkoušky, takže jsme volili ekonomie, která byla taková dostupnější, a na to navazovat a VŠ ekonomická, protože po té střední ekonomické to jinak nešlo. No a během mateřské, protože já jsem vždycky tíhla k právům, líbilo se mi to, tak jsem si vystudoval právnickou fakultu a později jsem jako věřící vnímala, že moje teologicky znalosti nejsou nějaký ucelený, že to jakoby nahodilí, že dřív bavit. Za toho bolševika samozřejmě žádná dostupná rozumná literatura nebyla ho prakticky minimum a tak jsem chtěla mít takové nějaké systematické vzdělání, a proto jsem se rozhodla pro. Ta logika.

Více z pořadu