Hovory

Krmení včelstva cukrovým sirupem nepřináší zásadní chovatelský efekt, dokládá výzkum Mendelovy univerzity

Hovory

Krmení včelstva cukrovým sirupem nepřináší zásadní chovatelský efekt, dokládá výzkum Mendelovy univerzity
Včelaření

Plus

Pedagog a vědec Antonín Přidal, který se věnuje oboru včelařství na Mendlově univerzitě v Brně, se svými studenty zkoumal, zda je rozdíl, když včelař své včelstvo krmí cukrem, nebo cukrovým sirupem, který má velkou marketingovou podporu. Na co přišli? Poslechněte si v Hovorech, které moderuje Tatiana Čabáková.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Velkou vášní mého hosta jsou včely. Doc. Antonín Přidal se jim věnuje ve svém volném čase i v práci na Mendelově univerzitě v Brně. Vedle studentů jako garant výuky včelařského oddělení a ani učí jich tam ale nastal čas med a starat se o úle. Pracuje s nimi na vědeckých výzkumech. Na včelách je totiž stále co zkoumat a objevovat. Od mikrofonu Hovorou zdraví Tatiana Čabáková.

  • Antonína ví. Teď ho Hroch. Dobrý den. Na Mendelovy univerzity v Brně je najedli. Už je kontinuální výuka včelařství v Česku. Mají už studenti v ně zájem o to učit se a Včelary dělat, vůbec studovat včelstvo?

  • Určitě ano, ale zároveň vidím, že je někdy ty včely zajímají ani ne s cílem je chovat, ale skutečně tomu porozumět. Nebo ty včely jsou zapojeny jaksi i jako systémově a je zajímá vlastně co v té krajině všechno plní anebo co mohou taky indikovat svojí přítomností o té krajině. Takže ten zájem není čistě chovatelský, je taky zaměřený právě tím ekologickým směrem. Takže nepotřebují nutně chovat, ale chtějí poznat jejich způsob života, aby lépe rozuměli biologii, krajině atd.. Bio. No, míň těch druhů, ale také ně.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají