Hovory

Konstantin a Metoděj předběhli dobu o tisíc let, ovšem Husa by ženy farářky vyděsily, srovnává historik

Hovory

Konstantin a Metoděj předběhli dobu o tisíc let, ovšem Husa by ženy farářky vyděsily, srovnává historik
Petr Kubín, historik a odborník na Cyrila a Metoděje a Jana Husa

Plus

Svatí Cyril a Metoděj by dnešní sekulární české společnosti rozuměli více než Jan Hus, domnívá se historik Petr Kubín z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. „Co se týká víry, oni vstupovali na naše území, které bylo z hlediska vyznání pole neorané,“ vykresluje. 
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Svatí jsou většinou opředený legendami. Jan Hus je celkem výjimka. O něm toho víme poměrně dost. Ale bratři ze Soluně, no, kdo ví, jak to mezi nimi chodilo kdysi tedy může historik dovolit popustit fantazii uzdu a vymýšlet si a fabulovat a dotvářet příběh dávných dějin. A co se může stát, když se historik ve svých tezích splete? Tak i na to se chci ptát. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A zdravím i historika Petra Kubína z Katolické teologické fakulty při Univerzitě Karlově. Vítejte u nás. Dobrý den. Kdyby se tu znenadání objevil Hus, rozuměl by nám.

  • Asi bychom si rozuměli trošku obtížně. To by bylo asi tak, jako kdybychom když přijdeme do Chorvatska nebo někam do vzdálenější slovanské země, tělo by nám to po tíže. Měsíc se tedy proměnil během staletí a rozuměl by i naším životním postojům a našemu životnímu tempu.

Více z pořadu