Hovory

Vatikán se v období posledního pontifikátu dynamicky proměňuje, říká historik a teolog Šmíd

Hovory

Vatikán se v období posledního pontifikátu dynamicky proměňuje, říká historik a teolog Šmíd
Vatikán

Plus

Historik a teolog Marek Šmíd bádá například v tajném archivu Vatikánu v Římě, aby osvětlil historii vztahů mezi našimi zeměmi a Vatikánem. Ty byly ještě nedávno celkem bouřlivé. Novodobé Československo se proti Římu vyhranilo, po válce znamenala věrnost českých katolíků vůči Římu perzekuce a věznění. Jak je to s naším vztahem k Vatikánu v době po komunismu? Jak probíhá vatikánská diplomacie, jaká jsou její pravidla a jak to poznamenalo naše vlastní dějiny?
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Bát a například v tajném vatikánském archivu v Římě, aby osvětlil historie vztahů mezi našimi zeměmi a Vatikánem. Ty byly ještě nedávno celkem bouřlivé. Novodobé Československo se proti Římu na svém počátku vyhranilo. Po válce znamenala věrnost českých katolíků Římu perzekuci a věznění. Jak je to s naším vztahem k Vatikánu v době po komunismu? Jak probíhá vatikánská diplomacie? Pásový pravidla. Je to poznamenalo naše vlastní dějiny. Hostem hovoru je historik Marek Šmíd, vedoucí katedry církevních dějin a literární historie na Katolické teologické fakulty v Praze. U poslechu vás vítá Petr Vizina.

  • Dobrý den a vítejte.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají