Hovory

Každý dlouhověký strom je biotop, živé místo s mnoha organismy, říká ekoložka z Arniky

Hovory

Každý dlouhověký strom je biotop, živé místo s mnoha organismy, říká ekoložka z Arniky
Jedenáctý ročník ankety Alej roku začal (ilustrační foto)

Plus

Marcela Klemensová se v organizaci Arnika věnuje ochraně stromů. Také organizuje anketu Alej roku, která upozorňuje na stará i právě vysazená stromořadí v krajině. „Za těch 12 let, kdy shromažďujeme informace o alejích, se zvýšila pozornost věnovaná hlavně alejím s velkým A, tedy historickým ale i dalším stromořadím složeným z mohutných stromů. Typicky jde o duby, lípy apod., která vedou k historickým dominantám, hradům ale i spirituálním místům,“ naznačuje.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dnešních hovorů budu stromy velké, staré, vznešené, vyseděné do alejí, ale i ty, které rasistů okolo cest a jejich koruny už dlouhé roky neviděli. No z Nice se dá hra. Stromy v krajině, ale i stromy v mešitách chrání jejich, lobbuje za ně. Ale ať sedí. Můj dnešní host, óčka ekologická. Marcela Klemensová pracuje v Havířově v pobočce ekologické organizace Arnika. Prim nepočítaně je právě Tatiana Čabáková.

  • Vy teď je v hovorech. Dobrý den. Paní Colemanová, vystaveno je tě Farny ke stromům a stromy jsou Farnik Velka téma. V jakých kontextech se jim věnuje tě?

  • Těch kontextu je opravdu hodně. Začala bych tím, že kdybychom v tom byli sami jenom, odborníci nebo hrstka aktivistů, tak by to pro ty stromy nebylo to pravé. Takže ten první kontext je vlastně mluvit s lidmi, bavit se s nimi o stromech, co jim dávají, co jim na stromech vadí. Jak bychom jim mohli pomoct třeba i ten jejich negativní vztah posunout někam jinam. Ten druhý kontext je, že se věnujeme něčemu, co se dá nazvat aktivismem. V podstatě se snažíme zlepšit podmínky pro stromy v naší krajině, to znamená, sledujeme legislativní změny, snažíme se podávat návrhy, které to postavení stromu a její ochranu v našich zákonech zlepší. No a potom je taková zajímavá věc, že vlastně se snažíme lidi i vzdělávat a to nejenom třeba tu laickou veřejnost, kdy je vezmete na výsadbu nebo jde té besedovat s dětmi do školy, ale i pro odbornější veřejnost a hlavně pro starosty a samosprávy to hodně důležitý. Děláme i vzdělávací akce, kde si zveme odborníky, kteří jsou schopni se bavit na určité úrovni, odpovídat velice záludné otázky těm starostům, zastupitelům. Nebojí se zástupcem spolku v krajině?

Více z pořadu