Hovory

K překonání samoty je potřeba překročit neviditelné bariéry, myslí si garantka projektu Novotná

Hovory

K překonání samoty je potřeba překročit neviditelné bariéry, myslí si garantka projektu Novotná
Blanka Novotná se snaží přijít na kloub tomu, čemu se říká vitální dlouhověkost

Plus

Blanka Novotná se snaží přijít na kloub tomu, čemu se říká vitální dlouhověkost. Je jedním z garantů mezinárodního projektu RECETAS, který se snaží pomáhat lidem překonat ostych a neviditelné bariéry, kvůli kterým je trápí samota. Sází při tom na ozdravný vliv bezpečného lidského společenství, na léčivou sílu přírody a na mnoho dalších faktorů, které ovlivňují kvalitu života seniorů.
Eva Hůlková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Říkám si, že žena, která je naším dnešním hostem, až ona přijde tzv. dolet, bude to mít dobré, protože ona ví, jak na to. A pokud to neví úplně stoprocentně, určitě dost tuší, jak na život a běh, aby byl dlouhý a dobře prožitý. Na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy našla cestu k doktorskému programu studia dlouhověkosti, který zkoumá aspekty dlouhověkosti a kvalitního žití. Zaměřuje se také na vliv přírody na život člověka a je také zapojena do zajímavého mezinárodního projektu, který zkoumá cesty, jak seniorům zkvalitnit život. Zdroje k tomu nehledají v bankách, ale přímo v nitrech seniorů, v jejich duších, v jejich srdcích a v jejich odhodlání a vůli k tomu žít dobře. Hledají odpověď i na otázku, co je účinná zbraň na velké trápení mnoha seniorů, a tím je osamocení. Blanka Novotná je hostem těchto hovorů. Od mikrofonu zdraví Eva Hůlková. Hovoří tak tedy Blanka Novotná podílí se na programu 10 a jsem kterém budeme podrobněji mluvit za okamžik. A dlouhodobě se věnuje sociální odpovědnosti a udržitelnosti, zejména v oblasti vlivu na zdraví a na kvalitu života, na které se soustředila i během dřívějšího působení ve státní správě a soukromém sektoru. Představila jsem vás, jak jsem nejlépe uměl. A vítejte. Děkuji. Dobrý den. Vy jste 20 let působil a jak už řečeno, tedy ve státním i v soukromém sektoru. A pak jste se rozhodla pro určitou dosti razantní změnu v životě. Byla jste dokonce ochotna kvůli tomu začít studovat? Tak jestli pak nám na úvod tedy toho našeho povídání se svěříte se svým příběhem.

  • Děkuji. No určitě. Můj pracovní život byl poměrně zajímavý a barvitý. Začal jsem opravdu ve zdravotnictví jako terapeut. Pak jsem mnoho let působila ve státní správě v Čechách, tak v zahraničí a pak jsem si zkusila i ten korporátní byznysový život a práci v menším soukromým sektoru. Takže myslím si, že těch zkušeností je opravdu dost. No a když když jsem, tak se rozhlížel a co co vlastně by mě bavilo dál a a co bych, k čemu bych se chtěla věnovat v následujících letech, tak jsem vlastně zjistila, že všechny ty léta prolínají tři takové linky. Jedna je práce s lidmi a komunikace s lidmi. Druhá je právě zájem a vlastně i profesní část, kdy jsem se věnovala společenské zodpovědnosti a udržitelnosti. No a pak velká inspirace mými kolegy, protože jsem měla vždycky to velké štěstí na kolegy a s nimi mnohými doteď jsem velmi blízkém přátelství.

  • A myslíte si, že jak člověk zraje a kde tím životem, že pociťuje čím dál větší touhu, aby to, co dělá, mělo vážně jako smysl a pokud možno i nějaké jakoby konkrétní hmatatelnější výsledky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají