Hovory

Jak vypadá dobrá smrt? „Lidé si přejí důstojný odchod bez bolesti, v čistotě a s těmi nejbližšími,“ popisuje lékařka

Hovory

Jak vypadá dobrá smrt? „Lidé si přejí důstojný odchod bez bolesti, v čistotě a s těmi nejbližšími,“ popisuje lékařka
Umírání

Plus

„Blížící se smrt je často katalyzátorem některých proměn, které člověk nebyl schopný uskutečnit v průběhu svého života, včetně odpouštění,“ říká Denisa Mlčochová, psychoterapeutka a lékařka, která působí na Klinice paliativní medicíny Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • M a konečnosti života už v Česku není vytěsněné, shoduje se odborná veřejnost. Poslední věci člověka už nejsou tabu. Lékařka, která je hostem dnešních hovorů, působí na Klinice paliativní medicíny první lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze přednáší medikům a občas i laické veřejnosti o situacích, které patří k lidskému údělu. Přesto, jak se zdá, nám stále nepřijdou tak docela přirozené. Pokud jde o českou společnost, většina lidí by si přála zemřít doma, nikoli v nemocnici. Jasno ale nemáme například ve vztahu k eutanázii. Posloucháte hovory s lékařkou a psychoterapeutkou Denisou Mlčochovou. Příjemný poslech přeje Petr Vizina.

  • Dobrý den a vítejte. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Řekněte mi, vaše práce může v někom vyvolávat úzkost, prostě poslední věci člověka. Je to běžné, že lidi je spíš vytěsnění.

  • Tak řekl bych, že je to individuální a h v rámci toho, s kým se můžu potkávat já v rámci nemocnice i řekněme v tom veřejným prostoru a myslím si, že se čím dál, tím více dostávají ke slovu, že vlastně dochází k tomu, že lidé, oni chtějí hovořit a minimálně jsou vlastně otevření tomu ten dialog začít.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají