Hovory

Estébáci se vždycky účastnili církevních porad a nedovolili, abychom hovořili o duchovních věcech, vzpomíná disident a duchovní Kordík

Hovory

Estébáci se vždycky účastnili církevních porad a nedovolili, abychom hovořili o duchovních věcech, vzpomíná disident a duchovní Kordík
Neokázalý římsko-katolický kněz Josef Kordík u vstupu do areálu u kostela sv. Jiljí v Železnici

Plus

Josef Kordík je katolický duchovní, spisovatel, disident a přeživší persekucí komunistického režimu: „Vypadá to, že mi Bůh vymetal všudy, kudy jsem šel. Všecko špatné je k něčemu dobré,“ myslí si. V roce 1978 se rozhodl podepsat Chartu 77, což následně vedlo k odebrání státního souhlasu ke kněžské službě a k trestnímu stíhání. Státní bezpečnost ho opakovaně vyslýchala a sledovala.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nikdy nemluvil v prázdných zbožných slovech a nikdy si na nic nehrál. Tak popsal římskokatolického kněze, chartistů a dlouholetého vězeňského kaplana. Jeden z jeho přátel nejspíš pro svou přímočarost a neústupnost ale také nikdy nevystoupal v církevní hierarchii. Od roku 989 působí jako farář v městečku železnice na Královéhradecku. Hostem hovoru je kněz Josef Kordík. Dobrý poslech přeje Petr Vizina.

  • Josefa Kordíka zdravím do studia v Hradci Králové. Dobrý den.

  • Dobrý den. Já zdravím pana vyženu z Hradce Králové do Prahy.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají