Host ve studiu

Mise splněna! Expedice úpických astronomů pořídila v USA nádherné snímky korony při zatmění Slunce

Host ve studiu

Mise splněna! Expedice úpických astronomů pořídila v USA nádherné snímky korony při zatmění Slunce
Narychlo zpracovaný snímek zatmění Slunce

Hradec Králové

V Severní Americe bylo minulý týden viditelné úplné zatmění Slunce. Na vlastní oči ho spatřili lidé v Mexiku, ve Spojených státech, v Kanadě. Po trase toho pásu totality byly vyprodané hotely, lidé ve velkém nakupovali ochranné brýle. Dva astronomové z úpické hvězdárny Radovan Mrllák a Petr Ulrich rozložili své dalekohledy a další přístroje v Texasu.
Jakub Schmidt

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo Hradec Králové s vámi i teď osm minut po půl deváté. No a jak asi z médií víte, tak v Severní Americe bylo minulý týden v pondělí viditelné úplné zatmění Slunce. Na vlastní oči se tak lidé dívali v Mexiku, ve Spojených státech, v Kanadě a možná to bylo vidět i z hladiny Tichého Atlantského oceánu. Jak jsem někde četl, americká média psala, že po trase toho pásu totality byly vyprodané hotely. Lidé ve velkém nakupovali ochranné brýle, aby se dívali. No a v kempech a parcích si rozkládali Američané stolky a židle, dokonce i chladicí boxy na pivo. Dva astronomové z úpické hvězdárny Radovan Mrlák a Petr Ullrich se rozložily v Texasu a místo piva tam měli hlavně své dalekohledy a fotoaparáty. Pánové, vítám vás. Dobrý den. Dobré ráno. Dobrý den.

  • Tak řekněte sami, jaký byl tedy hlavní úkol té vaší expedice do Spojených států?

  • To je hlavní úkol byl nafotit sluneční koronu po čas toho zatmění. A kdyby se povedlo ještě Kometu, která se nacházel asi 30 stupňů od Slunce.

Více z pořadu