Host Lucie Výborné

Vzpomínka na Jiřinu Jiráskovou: Diváky si získala svou skepsí a sebeironií. Dnes by oslavila 90

Host Lucie Výborné

Vzpomínka na Jiřinu Jiráskovou: Diváky si získala svou skepsí a sebeironií. Dnes by oslavila 90
Jiřina Jirásková

Radiožurnál

Víte, kdo namaloval oponu v Národním divadle? Taková Marcela ze Světáků by s odpovědí neváhala. A nezapomeňte: Hřeším, hřešíš, hřeší! Vzpomínáte? Nejen na zřejmě nejslavnější roli Jiřiny Jiráskové před osmi lety v rozhovoru s Janem Pokorným vzpomínal filmový publicista Jaroslav Sedláček. Došlo i na otázky, jak významně se Jiřina Jirásková zapsala do české kinematografie nebo co všechno formovalo právě její hereckou generaci.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte Dopolední Radiožurnál v 10 hodin a sedm minut. Dnes je takový docela zvláštní den. Začíná první přímá volba prezidenta v ČR a lidé ve Vinohradském divadle v Praze se právě teď loučí s herečkou Jiřinou Jiráskovou. No a hostem Radiožurnálu v tuto chvíli je filmový historik Jaroslav Sedláček, který je také hlavním dramaturgem filmového centra ČT. Dobrý den, pane Sedláčku. Dobrý den. Já nechci spojovat nespojitelné, ale Jiřině Jiráskové taky politika nebyla cizí. V roce 999 kandidovala za ODS do Senátu. Neuspěla.

  • Jaká to byla etapa v jejím životě?

  • Tak myslím, že ona potom, co 10 let vlastně šéfovala vinohradskému divadlu, tak asi každý chceme, aby ta kariéra šla pořád nějakým způsobem nahoru. A možná, že trošku podlehla vábení řadě přátel, které v ODS měla. A když byl z PS ve Federálním shromáždění tehdy Rudolf Hrušínský v České národní radě, Daniela Kolářová, Tomáš Töpfer senátorem, tak je to asi nepřišlo nijak nepřípadné, a tak to zkusila. A nevyšlo to.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají