Host Lucie Výborné

V 90. letech byl postoj k práci extrémní, dnešní generace už k ní přistupuje jinak, tvrdí psycholog Dalibor Špok

Host Lucie Výborné

V 90. letech byl postoj k práci extrémní, dnešní generace už k ní přistupuje jinak, tvrdí psycholog Dalibor Špok
Dalibor Špok, psycholog

Radiožurnál

Žijeme v zahlcující době. Spousta z nás zažívá pocity vyčerpání nebo vyhoření. Hodně práce, starost o domácnost, rodinu, na koníčky a relax nezbývá čas. „Je potřeba si seskládat strukturu týdne z aktivit, které jsou pro nás důležité,“ radí psycholog Dalibor Špok. Proč je důležité hledat rovnováhu, kdy k ní dojdeme a co nás to bude stát? Poslechněte si celý rozhovor.
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné.

  • Jsem moc ráda, že dneska se mnou ve studiu psycholog Dalibor Špok. Dobrý den. Dobrý den. Já jsem původně vybrala takové téma, které se může hodit úplně každému, protože udržet jaksi rovnováhu v našem životě mezi prací, rodinou a našimi koníčky je asi to nejtěžší, co jsem kdy v životě dělal. Ale ještě než se do tohoto tématu pustíme, tak možná jedno téma, které má přece jen v mých očích trochu náskok, a to je to, jak moc s námi cloumají emoce okolo nové volby prezidenta a já bych chtěla radu zkušeného psychologa, jak to celé přežít ve zdraví, jak se nenechat zatáhnout do nějakých hádek, do emocí, neříct něco někomu strašnému v rodině, kdo má jiný názor atd..

  • Pro mě je to vlastně podobná, podobné téma, jako když jsem, když jsme se bavili o té válce na Ukrajině nebo když jsme se předtím bavili o COVIDu. To společné je tam prostě to, že samozřejmě je to sama o sobě událost, rána zajímá, která je pro nás emočně nabitá sama o sobě svojí charakteristikou. Ale potom je tady taky ta vrstva sociálních sítí, ta tam, kde se ta konverzace, ta běžná přesunu a sociální síti média. A samozřejmě tím, že tyto sledujeme a na nich jsme a na ní hltáme příliš přespříliš, tak tu svoji emoci posilujeme a myslím si, že to je, toto je ten ten důvod a ten, ta cesta, kterou potom se dostáváme do nepřiměřenosti, že se nejedná až tak o to, že se bavíme o těchto tématech s někým z naší rodiny, ale že se spíš jedná o to, že jsme příliš příliš jsme zahlceni tímto tématem emočně informačně, protože ho zkrátka příliš sledujeme. A když se zamyslíme, pokud já vím, víme, koho volit za těch 14 dní. Tak proč bychom měli sledovat každou předvolební debatu a každý výrok každého kandidáta? My víme, koho chceme volit. No tak proč dělat?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají