Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Polední publicistika: Berlínská schůzka Fialy a Scholze. Pražská koalice. Krize v OSPODu

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Polední publicistika: Berlínská schůzka Fialy a Scholze. Pražská koalice. Krize v OSPODu
Petra Fialu během jeho návštěvy Berlína přijal německý kancléř Olaf Scholz

Radiožurnál

Jakou další pomoc Ukrajině a česko-německé ekonomické projekty probírají na berlínské schůzce premiér Fiala a kancléř Scholz? Nakolik se přiblížila dohoda o nové pražské koalici poté, co se Pirátská strana rozhodla ukončit svazek se sdružením Praha sobě. A co podniká Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby pomohlo zmírnit personální i jiné obtíže, s nimiž se potýkají orgány sociálně-právní ochrany dětí? Poslechněte si polední publicistiku s Tomášem Pavlíčkem.
Tomáš Pavlíček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jakou další pomoc Ukrajině a česko-německé ekonomické projekty probírají na berlínské schůzce premiér Fiala a kancléř Scholz. Nakolik se přiblížila dohoda o nové pražské koalici poté, co se Pirátská strana rozhodla ukončit svazek se sdružením Praha sobě. A co podniká Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby pomohlo zmírnit personální i jiné obtíže, s nimiž se potýkají orgány sociálně-právní ochrany dětí?

  • Z Prahy do Berlína je poměrně blízko jak geograficky, tak politicky. Dokazuje to už třetí setkání českého premiéra Petra Fialy s německým kancléřem Olafem Scholzem. Oba šéfové vlád by měli jednat v tuto chvíli. Posléze se Fiala sejde i s lídrem německé opozice Fridrichem Merzem. Kromě dodávek plynu z německých terminálu nebo možné výstavbě továrny německé automobilky Volkswagen na českém území by mohli mluvit o německých tancích leopard dvě. Německo zatím brání tomu, aby tyto zbraně poslalo Ukrajině samo, nebo to umožnilo dalším evropským státům, které je mají ve výzbroji. Nezměnila na tom zatím nic ani schůzka ministra obrany Boris Pistorius s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Ten ale poznamenal, že ve věci čeká rychlé rozhodnutí. Výsledek by podle médií mohl být známý ještě dnes. Naším hostem je Vladimír Handl z katedry německých a rakouských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Seniorní spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů. Dobrý den.

  • Dobrý den. Jak vysoko v agendě dnešní schůzky by mohla být další vojenská podpora pro Ukrajinu a vývoz německých leopardů do bojových oblastí?

Více z pořadu