Historie Plus

Rudí bratři Morcheovi – postrach nacistů v česko-saském pohraničí

Historie Plus

Rudí bratři Morcheovi – postrach nacistů v česko-saském pohraničí
Elisabeth Morche a jejích pět synů

Plus

Je zajímavé, jak vzpomínáme na hrdiny druhé světové války. Na ty, co přispěli k porážce nacismu. Hned od jejího konce, a právem, oslavujeme vojáky Rudé armády, stejně tak výsadkáře z Velké Británie i Sovětského svazu. Vzpomněli jsme si i na československé letce v královském letectvu a na ty, kteří se rozhodli zůstat a bojovat doma.
Jiří Zeman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V minulosti se o nich příliš nemluvilo. Nezapadají totiž do jednoduchého a snadno srozumitelného výkladu dějin 30. a 40. let minulého století. Německých antifašistů byly přitom 1000, pravděpodobně mnohem víc. Nejčastěji se jednalo o lidi s levicovými názory, sociální demokraty a komunisty. Ti nejodvážnější z nich kladli nacistům aktivní odpor a často i se zbraní v ruce. S Hitlerem a jeho zrůdným režimem se nikdy nesmířila ani Elizabeth Merkelová a její synové Gotfríd, Fridrich, Oskar, Helmut, Herbert a Verner. U poslechu dnešního pořadu vás vítá Jiří Zeman. Historie Plus.

  • Na příběh rodiny upozornil historik muzea v Ústí nad Labem Martin Krsek. Morseovy žili v Česku, saském pohraničí, původně u České Lípy a po první světové válce v saské perně.

  • Celá rodina byla velmi aktivně zapojena v levicovém hnutí a velmi aktivně se tedy znovu zapojila do boje proti nacismu. Tato rodina má úzkou vazbu na Československo, nebo tím otec pěti z těch šesti synů byl vlastně obyvatel Čech Franz Xaver Morch. Oni vlastně nosil jeho jméno. Pocházel ze Stvolínek u Úštěka, kde byl holičem. Maminka Elizabeth, rozená Mildnerová, pocházela z papírny. Rase za ním odstěhovala do Čech, kde se narodili tři synové. Bohužel Frank sever Moravy narukoval a padl princ té válce, tak se potom Elizabeth se svými syny odstěhovala zpátky do rodinného zázemí do Perninku. V její synové automaticky poprvé stoje válce po otcově straně měli v československé občanství.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu