Historie Plus
Rudí bratři Morcheovi – postrach nacistů v česko-saském pohraničí
Historie Plus
Plus
Je zajímavé, jak vzpomínáme na hrdiny druhé světové války. Na ty, co přispěli k porážce nacismu. Hned od jejího konce, a právem, oslavujeme vojáky Rudé armády, stejně tak výsadkáře z Velké Británie i Sovětského svazu. Vzpomněli jsme si i na československé letce v královském letectvu a na ty, kteří se rozhodli zůstat a bojovat doma.
Jiří Zeman
Přepis epizody
-
V minulosti se o nich příliš nemluvilo. Nezapadají totiž do jednoduchého a snadno srozumitelného výkladu dějin 30. a 40. let minulého století. Německých antifašistů byly přitom 1000, pravděpodobně mnohem víc. Nejčastěji se jednalo o lidi s levicovými názory, sociální demokraty a komunisty. Ti nejodvážnější z nich kladli nacistům aktivní odpor a často i se zbraní v ruce. S Hitlerem a jeho zrůdným režimem se nikdy nesmířila ani Elizabeth Merkelová a její synové Gotfríd, Fridrich, Oskar, Helmut, Herbert a Verner. U poslechu dnešního pořadu vás vítá Jiří Zeman. Historie Plus.
-
Na příběh rodiny upozornil historik muzea v Ústí nad Labem Martin Krsek. Morseovy žili v Česku, saském pohraničí, původně u České Lípy a po první světové válce v saské perně.
-
Celá rodina byla velmi aktivně zapojena v levicovém hnutí a velmi aktivně se tedy znovu zapojila do boje proti nacismu. Tato rodina má úzkou vazbu na Československo, nebo tím otec pěti z těch šesti synů byl vlastně obyvatel Čech Franz Xaver Morch. Oni vlastně nosil jeho jméno. Pocházel ze Stvolínek u Úštěka, kde byl holičem. Maminka Elizabeth, rozená Mildnerová, pocházela z papírny. Rase za ním odstěhovala do Čech, kde se narodili tři synové. Bohužel Frank sever Moravy narukoval a padl princ té válce, tak se potom Elizabeth se svými syny odstěhovala zpátky do rodinného zázemí do Perninku. V její synové automaticky poprvé stoje válce po otcově straně měli v československé občanství.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Vlasovci – vojáci mezi dvěma totalitami
Historie Plus
-
Válečný rok 1941. Rozhlas vysílal o otevření východní fronty, fotbalových utkáních i opravě památek
Archiv Plus
-
Estráda sem, estráda tam. Zábava pro totálně nasazené Čechy
100 příběhů z protektorátu
-
Odsunutá paměť. Příběhy Němců z českých zemí, vyhnaných po válce z domovů – 2. část
Příběhy 20. století
-
Nezávislost státu jde ztratit lehce, znovu ji získat je daleko složitější, připomíná historik
Jak to bylo doopravdy
-
Historik: Odkrývání historie Rusové chápou jako útok a projev nevděku
Hovory
-
Generál Karel Kutlvašr jako velitel i „oběť“ Pražského povstání
Téma Plus
-
Muzeum Atlantického valu vzniklo tam, kde se Spojenci nakonec...
Zápisník zahraničních zpravodajů
-
O památníky obětem první i druhé světové války v Černovicích se zasloužili dědeček a vnuk
Příběhy z Vysočiny